Gyorsabban terjed, jóval fertőzőbb az indiai-delta variáns, és kétszer akkora eséllyel kerülhet kórházba aki oltatlanul elkapja. Prof. dr. Tóth Sándor virológus szerint a jelenleg hazánkban használatos vakcinákkal kerülhető el a betegség súlyos lefolyása.
Prof. Dr. Tóth Sándor kutató, virológus a Borsnak elmondta, hogy a delta variáns háromszor fertőzőbb az eredeti vuhani koronavírusnál, de még az alfa variánsnak elnevezett britnél is magasabb az R0 értéke (fertőzési ráta).
Aki oltatlanul elkapja az indiai variánst az 7-8 embernek adhatja át a vírust, az alfa variánsnál 5 embert fertőzhetett meg, míg a vuhaninál egy ember csak 2,5-nek tudta átadni a megbetegedést
– emelte ki a szakember.
Indiában dolgozó virológusok arról tájékoztatták a professzort, hogy az új variáns veszélyesebb, mert sokszor tünetmentesen, illetve alig észlelhető tünetekkel jelentkezik, ezért már csak a súlyosabb, kórházi kezelést igénylő állapotban észlelik a betegség jelenlétét, mikor már tüdőgyulladás, nehézlégzés lép fel és lélegeztetőgépre kell tenni a beteget. Ebből adódóan a korai stádiumban receptre felírható favipiravirral sem kerülhetőek a súlyosabb szövődmények.
A The Lancet című orvostudományi folyóiratban közzétett kutatás feljegyzései szerint a korábban Nagy-Britanniában domináns alfa variánshoz képest, az indiai (deltával) fertőzöttek kétszer nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, de az oltás mindkét dózisának felvétele erős védelmet nyújt ez ellen. Chris Robertson, a Stratchclyde-i Egyetem közegészségügyi járványtani professzora a tanulmányban kiemelte, hogy a két adag oltás után átlagosan 70 százalékkal csökkent a kórházi kezelés kockázata, a brit esetében 90 százalékos védettséget jelentett a kétdózisú oltás.
A hazánkban alkalmazott összes koronavírus elleni vakcina védelmet nyújthat a delta variánssal szemben.
Már az első oltással is elkerülhető a kórházi kezelésre szoruló állapot,
amennyiben a vakcina felvétele után eltelt négy hét. A zárt térben való maszkhasználat még az oltottak számára is ajánlott, ugyanis a korábbiaktól szokatlan módon a vakcinavédelmet is áttörheti a delta variáns. A kézfertőtlenítés és a szappanos kézmosás továbbra is javasolt, ugyanis ugyanúgy lipidburka van, mint a vuhani alapvírusnak – tette hozzá Tóth Sándor.
Fejfájás, torokfájás, orrfolyás a delta variáns jellemző tünete, de több esetben vannak gyomor panaszok is, hasmenés, hányás. A szaglás, és ízérzékelés csökkenése, elvesztése azért nem jellemző rá, mert nem az érzékelő idegsejteket támadja meg, mint a vuhani alapvírus.
Tóth Sándor virológus professzor felhívta a figyelmet arra is, hogy mivel a delta vírus agresszívabb, fertőzőbb a korábbi koronavírus variánsoknál, gyorsabban terjed, ezért az ősszel esedékes negyedik hullámot már csak a lakosság teljes átoltottságával érhetjük el, ezért is fontos az oltható korosztályba tartozó fiatalok vakcinációja. Kiemelte: a saját, 12 éves unokáját is beoltatja. A szakember hozzátette, hogy az őszi iskolanyitást is veszélyeztetheti, ha az oltottsági arány nem közelíti meg a nyájimmunitáshoz szükséges számokat.