Forrás: Thinkstock
A mezei katáng, más néven vad cikória ősi gyógynövényünk. Égszínkék virágai szép időben reggel nyílnak, és a napraforgóhoz hasonlóan követik a nap járását. A növény minden részét – megszárított gyökerét és virágzó föld feletti hajtását – használjuk a népi gyógyászatban.
A gyökér sok inzulint tartalmaz, amely csökkenti a vércukor szintjét és a diabétesz során fellépő szomjúságérzetet. A levelek klorogénsavban, keserűanyagokban gazdagok. Kiváló máj- és veseméregtelenítő, vízhajtó hatású. Javítja az étvágyat és enyhén csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Elősegíti a bélműködést, nem engedi, hogy az elfogyasztott étel mind felszívódjon és lerakódjon a szervezetünkben. Ezért a fogyasztóteák egyik alkotóeleme.
Szárított gyökérből: egy kávéskanálnyi szárított és aprított gyökeret 2,5 dl vízben 5–10 percig főzünk, 15 percnyi állás után leszűrjük. Naponta 3–4 alkalommal igyuk.
Virágzó hajtásból: egy evőkanál szárított és aprított teafüvet 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük.