Forrás: MTI
Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, és a klinikai járványelemző munkacsoport vezetője az RTL Klub Reggeli című műsorában videókapcsolaton keresztül jelentkezett be és arról beszélt, hogy mit lehet tudni a jelenlegi, koronavírus elleni oltóanyagokról.
Ezek speciális, új típusú oltóanyagok, amikor is egy örökítőanyagot juttatnak be a szervezetbe egy, a sejtnél sokkal kisebb részecske formájában, és ez az örökítőanyag a vírus legveszélyesebb fehérjéje ellen termel ellenanyagot
– magyarázza a szakember, aki elmondja, hogy az egyik gyártó vakcináját -70, míg a másikét -20 Celsius-fokon kell tartani, és ez speciális szállítási és tárolási feladatokat is igényel.
Emellett tíz feletti azon oltóanyagok száma, amely vagy elölt/gyengített vírust, vagy a vírus egy részecskéjét tartalmazza egy másik vírus örökítőanyagában.
Az orosz vakcinával kapcsolatban a professzor elmondta, hogy az is egy ilyen, hagyományos típusú vakcina, amely egy adenovírusban tartalmazza azt a speciális részecskét, ami emlékezteti a szervezetet a koronavírusra, és ennek következtében indul meg az ellenanyag-termelés.
– Amennyire tudom, itt egyfajta kooperáció készülődik, hogy ebből az orosz vakcinából Magyarországon is esetlegesen gyártás induljon meg. Kollegáim a Debrecen Egyetemről a múlt héten Oroszországban megtekintették a gyártást és az iránt érdeklődtek, hogy egy ilyen gyártás hogy tudna megindulni nálunk is.
Biztos vagyok benne, hogy először nem az orosz, hanem a jelenleg mind az Európában, mind az Egyesült Államokban is elérhető két vakcinát fogjuk használni.
Annyi a különbség, hogy az európai hatóságok december utolsó napjaiban fogják ezt a vakcinát jóváhagyni, míg az angol és az egyesült államokbeli egészségügyi rendszer ezt már megtette, így abban a két országban már a mai napon elkezdődnek a vakcinációk – fogalmazott a szakember.