Aktuális

Elképesztő konyhai trükk: fordítsa ki a tojást! videó

Balajti Péter

Létrehozva: 2016.07.22.

<p>Gondolta volna, milyen csodákat művelhetünk a tojással? Szív formát alkothatunk belőle vagy kicserélhetjük a sárgáját a fehérjével. Sőt egyetlen mozdulattal megállapíthatjuk, hogy friss, netán fogyasztásra alkalmatlan.</p>

Elképesztő konyhai trükk: fordítsa ki a tojást! videó

Hogy is van ez?

A természet játéka vagy a géntechnológia helyett a tudomány leleménye áll a kifordított tojás hátterében. A mutatvány kissé időigényes, ám az eredményt látva talán még azok is kedvet kapnak a tojásevéshez, akik esetleg nem szeretik.

Fogjuk a tyúktojást, tekerjük körbe celluxszal, majd helyezzük egy harisnya szárának közepébe. Kössünk csomót a tojás bal és jobb oldalára, aztán két kezünkkel a harisnya két végét megfogva végezzünk körkörös mozdulatokat, amíg az anyag feltekeredik, s aztán ritmikus, pulzáló mozdulatokkal, úgy, akár az egykori gyerekjátéknál, a cérnahurokra kötött gombnál engedjük, hogy a lendület hatására a centrifugális erő kívülre szorítsa a tojás sárgáját a meszes héj belsejében. A percekig tartó gyakorlatsor végén szabadítsuk ki a tojást, majd alulról világítsuk meg egy kis zseblámpával. Ha átlátszó, folytassuk a fent leírtakat, ha matt, akkor mehet a főzővízbe, ahol keményre főzzük. A cellux eltávolítása és hűtés után óvatosan pucoljuk meg, s tálalhatunk is.

Ha törik, ha nem

Soha többé nem kell azon aggódnunk, hogy főzés közben megreped a tojás burka és kitüremkedik a héj alól a fehérje. Ehhez két praktika is rendelkezésünkre áll. Ha egy tűvel óvatosan kilyukasztjuk a tojás alját, elejét vehetjük a bajnak. A másik megoldás még egyszerűbb, csak borítsunk egy fél evőkanálnyi sót a főzővízbe.

A só ráadásul akkor is jó szolgálatot tesz, ha a padlóra ejtettük a tojást: szórjuk be vele gazdagon, úgy könnyebb feltakarítani.

Úszik a romlott

Könnyen megállapíthatjuk egy tojás frissességét, ha egy nagy tál vízbe tesszük. Amennyiben fekve lesüllyed az aljára, bátran ehetjük, ha állva merül a tál fenekére, akkor már csak kemény tojásként ajánlott mi­előbb elfogyasztani. Abban az esetben viszont, ha a víz színén úszik, dobjuk ki, mert fogyasztásra már nem alkalmas.

Főtt vagy nyers?

Előfordul, hogy a főtt tojások közül nem mind fogy el a vacsoránál, a maradék pedig bontatlanul visszakerül a nyersek közé. Egy egyszerű módszerrel könnyen, feltörés nélkül eldönthetjük, melyik tojás ehető azonnal és melyik nem. Fogjuk meg az egyik példányt, fektessük az asztalra és pörgessük meg. Ha nem a középpontja körül forog, hanem össze-vissza kacsázik, akkor nyugodtan pu­colhatjuk és szeletelhetjük is: megtaláltuk a kemény tojást!

Szerelmes a szakácsnő

Bár léteznek szív alakú tükörtojásformák, illetve serpenyők, még látványosabb és meglepőbb, ha a kemény tojás vesz fel hasonló alakzatot. Ehhez mindössze egy tollra, két befőttesgumira és egy nyolc centi széles, keskeny kartoncsíkra lesz szükségünk. Fektessük a hosszabbik oldala mentén félbehajtott papírba a frissen pucolt, még meleg tojást úgy, mintha egy kis csónakba kerülne. Tegyük a tollat a tojás tetejére, majd szorítsuk rá az íróeszközt a tojás tetejére úgy, hogy behorpassza azt. A toll két végét a gumikarikákkal rögzítsük a papírhoz, s várjuk meg így, hogy a tojás teljesen kihűljön. Ezután szabadítsuk ki és vágjuk ketté. 

Fejtsük meg a kódot!

Számok és betűk sora díszíti a tojásokat, amelynél az első karakter az állattartás technológiáját jelzi (0. – bio tartás, 1. – szabad tartás, 2. – alternatív tartás, 3. – ketreces tartás), az ezt követő betűk a származási országot mutatják (pl.: HU – Magyarország, PL – Lengyelország, SK – Szlovákia), majd a megye kódszáma, az állat-egészségügyi kerület sorszáma, az állattartó telep, továbbá az istállók száma következik.

Mindent bele!

A tyúkok kincse többek közt vasban, vitaminokban, folsavban, szelénben, kénben, káliumban, kalciumban, magnéziumban, foszforban, nátriumban, luteinben és jódban gazdag. Sőt esszenciális zsírsavjai speciális agyi működésekben, az alvásban, a stresszkezelésben és a koncentrálásban is pozitív szerepet játszanak. Míg a tojásfehérje az anyatej után a második legjobb minőségű fehérjeforrás, addig a sárgája hamisítatlan D-vitamin-bomba (csak a tőkehalmáj tartalmaz többet). Ráadásul egy L-es méretű tojás mindössze hetven kalóriát és öt gramm zsírt tartalmaz, mi több: növeli a teltségérzetet, így csökkenti az éhséget. Az S-es tojás legfeljebb 53, az M-es 53–63, az L-es 63–73 grammos, míg az XL 73 grammnál is nagyobb.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek