A kormány szigorú intézkedéseinek és a Pfizer és BioNTech cégek – részben magyar – kutatóinak köszönhetően Magyarország esélyt kapott arra, hogy elkerülje a koronavírus-járvány harmadik hullámát. 2021-ben ráadásul egyre több vakcina érhet célegyenesbe, ami csak még tovább növeli az amúgy is biztató esélyeket.
Forrás: AFP
A világon elsőként bejegyzett koronavírus elleni oltás egy magyar származású kutató, Karikó Katalin nevéhez köthető, így méltán lehet rá büszke az ország.
Bevált az oltóanyag
A Pfizer és BioNTech német-amerikai cégek vakcináját már idehaza is nagy sikerrel alkalmazzák, s egyelőre csak ez az oltóanyag kapott végleges forgalomba hozatali engedélyt az Európai Unióban. A szintén amerikai Moderna engedélyéről előzetes információk szerint az Európai Gyógyszerügynökség ma kíván döntést hozni, míg az AstraZeneca, vagyis a brit vakcina engedélyeztetéséről egyelőre nem sokat tudni.
Új lehetőségek
Az Oroszországból érkező 6000 ampullányi vakcina azzal a céllal érkezett hazánkba, hogy klinikai hármas fázis keretein belül Magyarország is tesztelje.
– Egyelőre nincsenek értesüléseim róla, hogy hol tart a klinikai hármas fázis. Nem tudni, vannak-e megfelelő számban önkéntesek, és azt sem, hol tartanak a beadások – mondta el a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
Az biztos, hogy a vakcina működik, a kérdés csak az, mennyire bizonyul hatékonynak.
A klinikai hármas fázisban több tízezer önkéntest oltanak be, amit a vakcinagyártó cég összesít majd. Csak ez után adhatják be engedélyeztetésre az oltóanyagot az Európai Gyógyszerügynökségnek. Az engedélyeztetési folyamat innentől kezdve minimum hat hét – mutatott rá a virológus, aki hozzátette, hogy sürgősségi engedélyhez hamarabb is hozzájuthat egy vakcina abban az esetben, ha arról egy bizonyos nemzet szakemberei határoznak. Tehát az sem kizárt, hogy a lezáruló klinikai hármas fázis végén, ha a magyar szakemberek úgy ítélik meg, Magyarországon sürgősségi engedélyt kaphat az orosz oltóanyag.
Ez a sürgősségi engedély természetesen a szakemberek vizsgálatai, elemzései után más nemzet vakcinájára is megadható.
Még ne lazítsunk!
A járványügyi szakemberek szerint a járványgörbe jól alakul, de a fegyelem továbbra sem lankadhat.
– Én az eddigi szigorú kormányzati kommunikáció alapján azt feltételezem, hogy nem lesz lazítás január 11-én. Márpedig ha ez valóban így lesz, január közepére a járványügyi adatok elérhetik a szeptember végi szintet. Ez azt jelenti, hogy viszonylag jól állunk, és esélyt kapunk arra, hogy ha a vakcinázás elég gyorsan halad, akkor elkerüljük, vagy csak nagyon kicsit szenvedjük meg a harmadik hullámot – mutatott rá dr. Rusvai.