A boltok polcai roskadoznak a lisztektől. Finom-, graham-, rozs-, durum-, kenyérliszt. Csak, hogy említsünk párat. Ön tudja, mi a különbség?
Forrás: TV2
A gabonafélék az emberi táplálkozás legfontosabb elemei. A magok – csak néhányat kiemelve: búza, kukorica, rizs, rozs, zab – energiatartalma magas, jól tárolhatók, egyszerűen feldolgozhatók. A lisztet ezekből készítik a szemek megőrlésével és a héj részleges eltávolításával. De tágabb értelmezésben ide tartoznak a gumók, magok, hüvelyesek őrleménye is. Ilyen a burgonyaliszt, mandulaliszt vagy a borsóliszt, amelyekkel ugyanúgy lehet főzni, de jóval borsosabb áron. Érdemes próbálkozni.
– Mi már nagyon sok mindent kipróbáltunk és gyakran variálunk is otthon. Ennek ellenére szülinapi tortához
a piskótát kizárólag finomlisztből készítem, de a palacsintához már inkább teljes kiőrlésüt használok, olykor
szénhidrátcsökkentett verziót – mondta a Borsnak a cukrászként végzett Erdélyi Mónika.
Finomliszt (BL 51; BL 55)
Apró szemcseméretű, alacsony korpatartalmú, világos színárnyalatú őrlemény. Főleg cukrászati termékek, és péksütemények előállítására használják. Háztartásokban pedig sűrítéshez (habaráshoz, rántáshoz, lisztszóráshoz), panírozáshoz, palacsintatésztába, de mehet a kalácsba is. A legolcsóbb: 119–200 forint között mozog az ára. A teljes kiőrlésű 259 forintba kerül.
Rétesliszt (BF 50; BFF 55)
Pogácsához, piskótához, réteshez, valamint gyúrt tészta, nokedli (galuska) és nudli készítéséhez való. A csak lisztbe (vagy paprikás lisztbe) forgatott húsok, halak sütésénél is ezt a lisztfajtát érdemes használni. Ára: 169–239 forint.
Hajdinát az érzékenyeknek!
Gluténérzékenység miatt sem kell lemondani a finomságokról. – Ha egyszerre kell odafigyelnünk a gluténmentességre, és a lassú felszívódásra, például inzulinrezisztencia és gluténérzékenység miatt, akkor a hajdinaliszt, vagy a különféle maglisztek lesznek segítségünkre – javasolja a Bors olvasóinak Abonyi Orsolya okleveles táplálkozástudományi szakember.
Durum simaliszt (DSL)
A durumbúza a mediterrán vidék búzája, magas a fehérjetartalma. Ennek köszönhetően kitűnő tészták készülhetnek belőle. Ha ezt válasszuk alapanyagnak tésztához, akkor tojás helyett használhatunk vizet. Ára: 220–260 forint.
Grahamliszt (GL 200)
Az egyetlen liszt, amit nem őrléssel, hanem darálással készítenek. Az életmódváltók gyakran használják. Nagy szemcseméretű, ezért lassan felszívódó szénhidrátnak számít. Nem mellékes, hogy a graham tápértéke jobb, mint a búzaliszté, mert magasabb a vitamin-, ásványianyag- és rosttartalma. Ára: 280–320 forint.
Kukoricaliszt
Gluténmentes. Mártások, krémlevesek alapanyaga. Érdemes kis mennyiségben a kenyér tésztájához is tenni. Ettől, kissé édeskés, kellemes ízű lesz. Édes süteményekhez is jól használható. Vigyázni kell, hogy a kukoricaliszt friss legyen. Ilyenkor édeskés ízű, kellemes illatú, de állottan könnyen megkeseredik. Ára: 249–330 forint.