Aktuális

Európai, orosz és kínai vakcina érkezik Magyarországra 

Bors

Létrehozva: 2020.11.09.

Az első adag vakcina szállítmány már decemberben hazánkba érkezhet, ekkor még csak tesztelésre és engedélyeztetésre. Magyarország európai, orosz és kínai gyártótól is igyekszik beszerezni az oltóanyagot, a fő szempont, hogy melyik lesz kész gyorsabban.

Európai, orosz és kínai vakcina érkezik Magyarországra 

Forrás: AFP

A világon jelenleg 180 védőoltás-fejlesztési projekt zajlik, ebből 6-8 az utolsó klinikai kísérleti fázisban tart. Itthon a vakcina beadása önkéntes és ingyenes lesz. Akiket kiemelten védeni kell, például az egészségügyi dolgozók, ők első körben fogják megkapni. Aztán jönnek a krónikus, idős betegek, valamint az infrastruktúra üzemeltetői – írja a Ripost.

Ha lesz vakcina, Magyarország 6,5 millió oltóanyaghoz jut, amely 13 milliárd forintos kötelezettségvállalást jelent a kormánynak.

Két oltás kell az oroszból

A Szputnyik V orosz vakcinából decemberben kisebb mennyiségű oltóanyag érkezik hozzánk, így a magyar szakemberek már idén elkezdhetik annak klinikai tesztelését és az engedélyeztetést, Ezután január közepén megkezdődik a nagy mennyiségű oltóanyag-szállítás Oroszországból. Oroszországban a tömeges tesztelésében részt vevő 40 ezer önkéntes (többek közt az orosz elnök, Putyin lányait is beoltották) közül 20 ezernek már beadták az első összetevőt, közülük 10 ezernek pedig a másodikat is. Mindenki jól van, aki megkapta a vakcinát, mellékhatások nem jelentkeztek.

Célegyenesben a kínai vakcina is

Kínában is már a harmadik fázisnál tart a Sinovac gyógyszergyár CoronaVac nevű vakcinájának a tesztelése. Az egyik külföldi hírportálnak nyilatkozott Yilu Wung, akit elsők között választottak be a tesztelésre, ő egyenes Nagy-Britanniából repült haza, hogy beoltassa magát. A 20 éves nő már mind a két oltást megkapta, azt mondja, semmilyen mellékhatást nem tapasztalt. Az országban most 13 vakcina áll fejlesztés alatt, ebből a Sinovac és Sinopharm gyógyszergyár négy vakcináját tesztelik már a harmadik fázisban. Indonézia bejelentette, hogy a Yilu Wung által is megkapott vakcinából december közepétől 9 millió egységet vásárolnak, hogy megtisztítsák Balit a koronavírustól. 

Az Európai Unió óriáscégekkel tárgyal

Az AstraZeneca, a Sanofi, a Johnson & Johnson és a BioNTech/Pfizer gyártókkal is tárgyal az unió. A brit-svéd AstraZeneca az Oxfordi Egyetemmel lépett szövetségre. A két injekcióból álló AZD1222 vakcinát 28 nap különbséggel kell beadni. A szert 30 ezer emberen tesztelték.

A francia Sanofi és a brit GSK vakcinája szintén két oltással juttatható a szervezetbe. Az amerikai Johnson & Johnson tulajdonában álló belga Janssen Pharmaceutica és a bostoni Beth Israel Deaconess Medical Center Ad26.COV2.S nevű oltóanyagát már 60 ezer önkéntesen tesztelték. Az eredetileg daganatos betegségek gyógyítására szakosodott mainzi BioNTech és a New York-i központú Pfizer Lightspeed (Fénysebesség) nevű fejlesztési programja pedig a világjárvány első heteiben kezdődött.

Az oltást gyorsteszt fogja megelőzni

Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa szombaton azt mondta, nem szerencsés tömeges koronavírus-antigén teszteket végezni.

A tömeges szűrés rendkívül hasznos dolog, de önmagában nem oldja meg a helyzetet – közölte, hozzátéve, a szűrés akkor hasznos, ha a pozitív embereket el lehet különíteni a többiektől, fel lehet kutatni a kapcsolataikat és meg lehet állítani a fertőzési láncot. A vakcinát nem érdemes koronavírusos embernek beadni, így az oltást is gyorsteszt fogja majd megelőzni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek