A nők szexuális zavarainak hátterében állhatnak szervi és lelki okok egyaránt. Amennyiben az előbbi áll fenn, akkor betegségek is szóba jöhetnek, mint a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a depresszió.
A szervi eredetű szexuális problémák kezelésében a gyógyszeres orvoslás sok esetben megoldást nyújt, míg a lelki eredetűeknél egy sokkal összetettebb kezelésre van szükség.
Nem tud elélvezni
Bár az igény és az izgalmi állapot is teljes mértékben jelen van, az orgazmus elérésére képtelen a nő. Okai – akárcsak a férfiak esetében – lelki tényezőkre vezethetőek vissza. Nagyon ritkán áll szervi elváltozás a háttérben. Az esetek nagy részében korábbi szexuális erőszak, visszaélés, szorongás, félelem, stressz vagy depresszió hatására lehet gyanakodni.
Szervi, érzelmi és lelki okok.
A szexualitás iránti igény csökkenése vagy teljes megszűnése.
A nemi vágy és az orgazmuskészség csökkenése vagy teljes hiánya.
Rendszeres vagy akár állandó zavar,a mely az aktus közbeni gyönyörérzetet csökkenti vagy teljesen megszünteti.
Fájdalom az együttlétkor
A zavar a közösüléskori, illetve a közösülés kísérletei során tapasztalható hüvelyi fájdalmat takarja. Rendszerint valamilyen húgyúti fertőzés, nemi betegség, illetve fogamzásgátló tabletták mellékhatása vagy pesszárium kilökődése okozza. Ha szervi rendellenesség nem található, akkor olyan lelki okokra lehet gyanakodni, mint a fáradtság, a kimerültség, vagy akár a partner iránti érzelem hiánya, amely miatt nem tudunk izgalmi állapotba kerülni, amely akár erős fájdalmat is okozhat.
Csökkenő libidó
A csökkent szexuális vágy nem a szexre képtelenséget jelenti. A probléma mindössze annyit jelent, hogy az illetőnek soha, vagy csak nagyon ritkán vannak szexuális gondolatai, nem fantáziál, és nem is vágyakozik a szexre. Ennek következtében pedig nem kerül izgalmi állapotba. Mivel a szexnek nincs jelentősége – bár nem kerüli –, nem kezdeményezik a szexuális aktust.
Teljes érdektelenség
Általában korábbi élményekből fakadóan a nemi vágy teljes egészében hiányzik. Nem elfojtásról van szó, nem lemondásról vagy szégyenkezésről, hanem arról, hogy a szex nem érdekes, és nem egy kívánni való dolog.
Túlzott szexuális vágy
A túlzott szexuális vággyal rendelkező nő gyakorlatilag egész nap izgalmi állapotban van. Kényszeresen vágyik a szexre, mely kényszer olyan mértéket ölthet, hogy már mindennapi tevékenységeiben is zavarja az illetőt. Általában gyermekkori szeretethiány áll a háttérben.
Az izgalom zavarai
A szexuális izgalom nem megfelelő mértékének köszönhetően a hüvely nem nedvesedik kellőképpen, így a szexuális aktus nehezen, fájdalmasan, vagy egyáltalán nem kivitelezhető. A háttérben lelki okok, de a hüvely sérülései is állhatnak.
Elfojtott szexualitás
A hüvely nem nedvesedik eléggé, de ennek oka nem a hiányzó szexuális vágy, hanem az amúgy jelenlévő vágy tudatos vagy tudattalan elfojtása. A nő ilyenkor magától az aktustól vagy akár a partnerétől idegenkedik, és nem tartja helyénvalónak a szexet.
Az orgazmus elfojtása
Hasonló a szexuális vágy elfojtásához, azzal a különbséggel, hogy az aktus megtörténik, de az orgazmus sosem következik be. A nő úgy gondolja, hogy rosszat tesz, ezért saját magát akadályozza az orgazmus elérésében. Általában rossz neveltetési beidegződések állnak a háttérben.
Minél hamarabb kezelni kell a problémát
– Jó esetben minden nőnek van egy nőgyógyásza, akinek el tudja mondani a gondját – mondja Rusz Edit szexuálpszichológus. – Ő el tudja dönteni, hogy kell-e szervi kivizsgálás, de a terápia akkor is elengedhetetlen. Nem szabad húzni az időt, minél gyorsabban ki kell deríteni, mi áll a problémák hátterében. De a legtöbbször pszichés eredetűek ezek a gondok, és a tévhitekkel ellentétben nem függ az életkortól.