Elképesztő népszerűségnek örvend világszerte egy afrikai tasakos óriás patkány, akit munkásságáért nemrég aranymedalionnal tüntettek ki. Magawa hivatásos bombakereső, éles szaglásával mindennap a halálos aknák felszámolásán dolgozik Kambodzsában.
Ha patkányokról van szó, a legtöbb embernek a szennyvízaknák mellett futkosó undorító rágcsálók jutnak az eszébe. Azt kevesen tudják róluk, hogy nagyon okosak, könnyen taníthatók, és nem utolsósorban elképesztően éles a szaglásuk. Ezért olyan területeken lehet őket bevetni, mint a robbanóanyag-keresés. A patkányok a robbanóanyagban lévő egyik kémiai összetevőt érzékelik, tehát a fémhulladékot figyelmen kívül hagyva gyorsan megtalálják a célpontot.
Magawa mindössze 20 perc alatt átvizsgál egy teniszpályányi területet, ez egy fémdetektorral 1–4 napig tartana a szakértők szerint.
A híressé vált patkány Tanzániában született, 70 centi hosszú, és alig nyom többet egy kilónál. Ezért is alkalmas a taposóaknák felszámolásánál, piciny súlyát nem érzékeli a bomba, így az nem robban fel. Mikor a patkány megtalálja a robbanószerkezetet, akkor azt kaparással azonnal jelzi a vele együtt dolgozó embernek. A hétéves hőst a tanzániai székhelyű belga Apopo szervezet képezte ki. De nem csak őt, a HeroRAT (hős patkányok) néven ismert állatokat az 1990-es évek óta tanítják az aknák és a tuberkulózis észlelésére. A patkányok egyévnyi kiképzés után kapnak tanúsítványt munkaképességükről.
Kambodzsában Magawa eddigi karrierje során 39 aknát és 28 fel nem robbant lőszert jelzett „feletteseinek”, ezzel számtalan életet megmentve. Kambodzsában hatalmas szükség van a bombakereső patkányok munkájára, 1979 óta több mint 64 ezer halálos áldozatot követeltek az aknák és mintegy 25 ezer esetben történt miattuk végtag-amputáció.
Magawát a PDSA (Beteg állatokról gondoskodó emberek szervezete) jutalmazta meg aranymedállal életmentő szolgálata iránti odaadásáért, amelyet a halálos aknák feltárása során tanúsított. A délkelet-ázsiai országban a feltételezések szerint mintegy hatmillió akna rejtőzhet a földben. Eddig harminc állat kapott ilyen kitüntetést, Magawa az első patkány.
Az emberek évezredek óta igyekeznek kihasználni az állatok mindenféle képességeit. Nem csak erejüket, de az ügyességüket, vadászösztönüket, kiváló érzékszerveiket is jól lehet hasznosítani. De a háborúból sem maradhattak ki: gondoljunk csak Hannibal harci elefántjaira, vagy a sumérok, rómaiak hadikutyáira. De több hadsereg alkalmazott víz alatti feladatra delfineket is. A ragadozómadarakkal vadászni lehet, Thaiföldön pedig mintegy 400 éve képeznek ki makákókat kókuszdió-szedésre, és Srí Lanka, Malajzia, India, valamint a régió más országai is dolgoztatnak majmokat hasonló munkakörben. A rendőrségek előszeretettel alkalmaznak csalhatatlan szimatú kutyákat drogkeresésre, vagy mentőkutyaként katasztrófa sújtotta területeken. És ott vannak a darazsak, amik a robbanószerektől a drogokon át egészen a növényi, sőt, emberi betegségekig sok mindent jelezni tudnak.