A legtöbb gyermek enyhe panaszokkal, vagy tünetmentesen esik át a fertőzésen, de még náluk is kialakulhat később poszt-covid szindróma. Mutatjuk, milyen tünetek esetén kell szakorvoshoz fordulni a gyerekkel.
Ha a fertőzés utáni hónapokban szokatlan, a gyerekre nem jellemző panaszokat tapasztal, amelyek hetekig nem múlnak, érdemes családorvoshoz fordulni.
A következő ismertetői lehetnek a betegségnek: fejfájás, gyomorpanaszok, hirtelen fogyás, szédülés, szív- és keringési problémák. Mentális panaszok: ingerlékenység, depresszió, alvászavar és szorongás.
A gyerekorvos, ha megalapozott a poszt-covid gyanú, a laborleletek után, szakorvosi beutalót fog adni. A tünetek alapján kardiológushoz, neurológushoz, gasztroenterológushoz vagy pszichiáterhez fogja küldeni a gyereket. A szakorvosok a mihamarabbi felépülésben segítenek. Ezután is havonta ellenőrizni kell, hogy a gyermek életminősége nem romlik-e.
Március óta több budapesti kórházban működik poszt-covid ambulancia, ahova a gyerekeket is várják. Ide az eddigi tapasztalatok alapján a gyerekek közül kisiskolások és középiskolások jelentkeztek, hosszan tartó fáradékonysággal, rossz mentális- és fizikai teljesítőképességgel és nehézléhzéssel.
Az eddigi legfiatalabb poszt-covidos egy 4 éves gyermek volt, akit a Bethesda gyermekkórházban kezeltek. De jellemzően a fertőzésen átesettek nagyjából felénél alakul ki hosszú ideig fennálló poszt-covidra utaló panasz.