Forrás: UNSPLASH
Az újév egyik tradicionális étele a lencse. A hagyományok szerint az új év első napján fogyasztott lencse az új esztendőre gazdagságot, bőséget ígér, így remélhetőleg mindenki egy nagy tál főzelékkel, levessel vagy salátával kezdte az év első napját. Kevesebben tudják, hogy az egészségünkre is kiváló hatással van, az egyik legértékesebb hüvelyes, ezért nem csak az újévi asztalon van ott a helye!
Nagysága és a száraz magok színe a fajtától függően változatos: szürkésbarna, szürkészöld, barna, vörös, zöld és fekete is lehet. Számtalan jótékony hatása van, vitaminokban és tápanyagokban gazdag, könnyen elkészíthető és ízletes étel.
Kiváló antioxidáns, immunerősítő, emellett fontos A-, B-, C- és E-vitamin-forrás, tartalmazza az ember számára nélkülözhetetlen eszszenciális aminosavakat. Az ásványi anyagok közül kálium, kalcium, mangán, réz, jód, bór, és az anyagcsere-szabályozásban fontos cink található benne. Különösen sok magnéziumot tartalmaz, vastartalma is számottevő, a nőknek különösen ajánlott a fogyasztása.
Jót tesz a szemnek, nyugtat, jó hatással van az anyagcserére, székrekedésre, stabilizálja a vérnyomást, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát és a változókor tüneteit, fokozza a férfiak termékenységét. Magas folsavtartalma miatt terhesség esetén is ajánlott fogyasztani, ugyanis támogatja a magzat fejlődését. Vegyülete képes stimulálni azokat az immunanyagokat, amelyek a vírusok elleni védelmet biztosítják az emberi szervezet számára.
A cukorbetegek is ehetik, hiszen nem emeli meg olyan mértékben a vércukorszintet, mint a kukorica vagy a búza. Sokféleképpen elkészíthetjük: levesnek, főzeléknek, salátának, pástétomnak, szendvicskrémnek. A vörös lencse előnye, hogy főzés előtt nem kell beáztatni, sokkal gyorsabban megfő, mint más hüvelyesek. A búzához hasonlóan csíráztatott lencse is értékes és ízletes táplálék.