Rengetegen vannak, akik rendszeresen sportolnak és egészségesen táplálkoznak, mégis harcolnak a plusz kilókkal. Íme a tudományos magyarázat!
Forrás: Pexels.com
Azok az emberek, akiknél az étkezést követő órákban lezuhan a vércukorszint, éhesebbnek érzik magukat és naponta több kalóriát is fogyasztanak - állítja egy friss kutatás, mely a Nature Metabolism című folyóiratban jelent meg.
A kutatás arra világított rá, hogy, az eltérő anyagcsere-folyamatok milyen nagy mértékben befolyásolhatják a fogyás sikerét – írta meg a Medical Xpress.
A londoni King's College kutatásában 1070 ember vett részt, akiknek két héten keresztül monitorozták a vércukorszintjét. Az önkénteseknek speciálisan összeállított ételeket fogyasztottak, ezen kívül néhány saját maguk által kiválasztott élelmiszer elfogyasztása után is mérték, hogyan reagál a vércukorszintjük.
A reggeli minden nap ugyanannyi kalória értékű muffin volt, ám összetételükben eltérő volt a szénhidrát, a fehérje, a zsír és a rost tartalmuk. Az étkezések előtt éhomi – étkezés előtti – vércukorszintet is mértek, hogy lássák, szervezetük milyen gyorsan dolgozza fel a bevitt cukrot. Ahhoz, hogy teljes képet kapjanak a szervezet működéséről,
nem csak a vércukorszintjüket, hanem az aktivitásukat és az alvási időszakaikat is folyamatosan vizsgálták.
Míg a korábbi, hasonló vizsgálatok elsősorban az étkezést követő 2 órában vizsgálták a vércukorszint változását, a kutatók az étkezést követő vércukorcsúcs utáni 2-4 órára koncentráltak. Megfigyelték ugyanis, hogy
ebben az időszakban egyesek vércukorszintje jóval a kiindulási szint alá zuhan be azelőtt, hogy ismét normalizálódna
– írta a házipatika.com. Ezek az emberek a reggeli utáni 3-4 órában
75 kalóriával fogyasztottak többet, mint a többiek és nagyjából 312 kalóriával volt magasabb a napi kalória bevitelük.
Azok, akiknek ilyen szinten beesett a vércukorszintjük, átlagosan körülbelül fél órával hamarabb kezdték meg a következő étkezést. A kísérlet arra is rávilágított, hogy ugyan az az étrend, igen eltérő vércukorválaszokat eredményez, ami megmutatja, milyen nagy különbségek vannak az emberek anyagcsere-folyamatai között.
A pandémia sem könnyítette meg a hízásra hajlamos emberek életét, ugyanis egy hazai felmérés eredménye szerint minden harmadik magyar meghízott a járvány alatt.