<p>Már csak bő egy hetünk van, hogy kiválasszuk a tökéletes karácsonyfának valót. Ne álljunk meg az első eladónál, mert az árak között nagy különbségek vannak. </p>
A drága a kedvenc
Hiába borsos az ára, a nordmann még mindig az élen jár, ha karácsonyfáról van szó. Ez a fajta fenyő igényesebb, mint a luc- vagy az ezüst-. A nordmann mellett a luc is egyre keresettebb az olcsósága miatt. Pedig métere egy ezrest drágult tavaly óta.
A FitoLand Kft. munkatársa a Borsnak elmondta, hogy a földlabdás fenyő az egyik legnépszerûbb. A kisebb fajták, mint például a szerb luc- vagy a cukorsüvegfenyő is kiválóak a díszítésre.
– Különlegességük, hogy lassan nőnek. Az életük nagy részét cserépben töltik, tehát jól hozzászoknak a mostoha körülményekhez – magyarázta Szoták Dávid okleveles kertészmérnök.
Szoktatni kell a meleghez
A földlabdás fenyő helytelen tárolása és locsolása miatt könnyen kipusztul.
– Ez a fajta fenyő él, tehát így is kell vele bánni. A vágott így is, úgy is potyogni fog, mert az halott fa. Ahogy minden más növény, úgy a labdás is alkalmazkodik a hideghez. Ha rögtön betesszük a huszonöt fokos szobába, akkor ne csodálkozzunk, hogy elkezdi hullatni a leveleit. A vágott fát sem jó azonnal bevinni a húsz fokba. A radiátort pedig felejtsük el – magyarázta a kertészmérnök. – Miután hazavittük, ültessük egy cserépbe a földlabdás fenyôt, de még ne vigyük a szobába! A díszítés előtt pár napig tegyük egy körülbelül 15 Celsius-fokos helyiségbe, hogy szokja a meleget. Ezután mehet majd az ünnepi helyére, ahonnan maximum egy hét után vissza kell tenni a „köztes szobába”, és csak ezután a szabadba – tanácsolja.
Így marad tartósan friss a vágott fa
• Távolítsunk el fél-két és fél centit a törzs vágott részéből. Ehhez csak fűrészeljünk le belőle merőlegesen egy részt. Ezután azonnal tegyünk alá vizet.
• A fa méretéhez passzoló tartót válasszunk, hogy ne kelljen farigcsálni a törzsét. Víztartályos a legjobb.
• Egy fa körülbelül 1-4,5 liter vizet szív fel naponta, ezért mindennap rá kell nézni.
• A víz lepje el a levágott részt, mert ha az nem ér bele, akkor gyantaréteg képződik, aminek következtében nem tudja tovább szívni a vizet.
Melyiket vegyük?
Általában háromféle fenyőt kínálnak.
– Nordmann: a levelei nem szúrósak, inkább puhábbnak mondhatók, ezért a gyermekes családoknak tökéletes. Felülről nézve szép zöld színe van, viszont ha az ágat felfelé fordítjuk, akkor teljesen más színt mutat. Sokáig bírja a lakásban.
– Ezüstfenyő: latin neve alapján szúrós luc. A díszítést jócskán megnehezítik a tűszerű levelek, amelyek valóban hegyesek. Ahogy a nevében is benne van, színe inkább ezüstös zöld.
– Lucfenyő: nem annyira szúrós, mint az ezüstfenyő, de jobban szúr, mint a nordmann. Nagyon szép zöld színben pompázik.
Cukorsüveg 5000–6500 Ft/m
Szerb luc 5000–6500 Ft/m
Luc 2500–5000 Ft/m
Nordmann 4000–8500 Ft/m
Ezüst 4000–8000 Ft/m
A 2,5-3 méteres nordmann fenyők ára akár a 30 ezer forintot is elérheti, míg a hasonlóan nagy ezüstfenyőé 25 ezer forint körül van.