Ész nélkül kapkodja be a különböző vitaminkészítményeket, remélve azt, hogy így nem kaphatja el a vírusokat? Tudta, hogy ezzel árthat is a szervezetének, hiszen a túladagolás veszélye is fennállhat?
Hozzászokhat a szervezet
Bár rengeteg jótékony hatása van az étrendkiegészítőként beszedett vitaminoknak, azért nem árt óvatosnak lenni. Ha folyamatosan, mindennap nagy dózisban kapkodja be a bogyókat, egy idő után szervezete hozzászokik az adagokhoz és nem védekezik hatékonyan a betegségek ellen.
Minden esetben azt tanácsolom, hogy egyeztessen háziorvosával, aki személyre szabottan megmondja, hogy a szervezetének mire és milyen mennyiségre van szüksége. Feleslegesen ne kezdje el szedni a különböző készítményeket, mert nem fogja elérni azt a hatást, amit vár
– mondja a háziorvos.
Inkább természetes forrásokat keressen
D-vitamin: megtalálható a napsugarakban, heringben, gombákban és a tojásban.
C-vitamin: nyers zöldségek és gyümölcsök.
B1-vitamin: sertés, csirke, olajos magvak, dió, mogyoró.
B6-vitamin: banán, csirke, lencse.
A-vitamin: máj, vese, szív, tojássárgája, tej- és tejtermékek, tengeri halak, sárgarépa.
Nyers zöldség és gyümölcs kell
Biztos felmerült már önben is a kérdés, hogy mivel is turbózhatja fel a szervezetét, hogy ne döntse le a lábáról a betegség. Az interneten egymást érik a különböző tanácsok, hogy például az a biztos, ha minél több vitamint töm a szervezetébe. A szakemberek mégis óvatosságra intenek.
A szervezet vitaminellátottságát folyamatosan pótolnia kell, de itt ne egyből a pirulákra és egyéb tablettákra gondoljon. A kellően változatos étrenddel, amiben sok nyers zöldség és gyümölcs megtalálható, nagy részben elegendő vitaminhoz juthat.
Szerencsére hazánk bővelkedik az idénytermésekben, ezért én azt tanácsolnám, hogy elsősorban a hazai termésekből válogasson. Butaság most hirtelen minden készítményt felvásárolni és beszedni – tanácsolja a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos.
Ne tegye túl bátorrá a C-vitamin
A legfontosabb vitaminjaink egyike a D-vitamin, hiszen a legösszetettebb hatást fejti ki a szervezetre.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy milyen nagy szüksége van a szervezetnek a D-vitaminra. Nem csak csonterősítő, hanem az immunitást is erősíti, és segít az időskori elbutulás meggátolásában is. Egyes rákos megbetegedések megelőzésében is óriási szerepe van
– mondja Bense Tamás. A legtöbb embernek mégis egyből a C-vitamin jut az eszébe, és ész nélkül elkezdi szedni a több ezer milligrammos pirulákat, pedig ez a vitamin vízoldékony, vagyis 24 órán belül kiürül a szervezetből a felesleg.
– Vírusos időszakban nyugodtan szedje a vitaminokat, de ne tegye túl bátorrá az embert, ne gondolja azt, hogy ha szed C-vitamint, akkor bemehet egy betegekkel teli váróterembe, gondolván, hogy úgysem kaphatja el, mert C-vitamint szed. A szervezetet egy kicsit jobban karbantartja, valóban egy kicsit kevesebb az esély, hogy elkapja a betegségeket, de teljesen nem véd – mondja a háziorvos.
Bors-tipp: A C-vitamin 40 Celsius- fok felett már nem fejti ki a hatását, ezért ne közvetlenül a forró teába facsarja a citromot, hanem hagyja kicsit hűlni az italt, mielőtt beleteszi.
Gátolhatják egymás hatását
Ha mindenképpen táplálék-kiegészítőként szeretné pótolni a vitaminokat, jobb, ha tisztában van azzal, hogy a vitaminok hatással vannak egymásra, így egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és mivel szedi be őket.
Érdemes étkezés közben, vagy közvetlenül utána bevenni a kapszulákat. Vasat vagy vastartalmú vitaminokat ne szedjen együtt kalciummal, mert gátolják egymás hatását. Hagyjon a két készítmény között pár órát.
A C-vitamin viszont elősegíti a vas felszívódását, tökéletes például, ha gyümölcslével veszi be. A D-vitamint a legtáplálóbb étkezésnél szedje. Óvatosan bánjon a K-vitaminnal, mert befolyásolhatja a vérhígító és a szívgyógyszerek hatékonyságát.