Azokban az országokban, ahol az idősebbek legnagyobb része be van oltva - ahogy hazánkban is - ott a fiatalok körében alakulhat ki az újabb járvány-hullám, ami a virológusok szerint ősszel megérkezhet hozzánk is. Ahhoz, hogy ne kelljen újra digitális oktatásra átállni, fontos lenne az oltható korú diákok vakcinációja.
Ahhoz, hogy kialakuljon tanévkezdésre a gyerekeknél a minimális koronavírus elleni védettség, legkésőbb augusztus 15-ig meg kellene kapniuk legalább az első oltásukat
– nyilatkozta Prof. Dr. Tóth Sándor a Borsnak.
A magyar szakemberek, virológusok, orvosok és immunológusok egyöntetű véleménye az, hogy lesz Magyarországon újabb járványhullám, ami ősz elején érkezhet meg hozzánk. Európában elsők vagyunk a 18 év alattiak oltásában, nálunk 11 százalékuk megkapta már legalább az első koronavírus elleni vakcinát. Utánunk Ausztria következik, a fiatalok 7,3 százaléka vette fel az első vakcinát. További 6 európai államban 1 százalék feletti a gyerekek oltása. Magyarországon a nagyjából nyolcmillió felnőtt lakosból, 5,33 milliót oltottak be eddig, ezzel az átoltottságunk 68 százalékos. Az Európai Unióban nálunk kapták meg a legtöbben az oltások mindkét dózisát, a lakosság mintegy 63,7 százaléka.
Jakab Ferenc, virológus, a Nemzeti Virológiai Labor vezetője szerint a vírus még mindig valós veszélyt jelent az oltatlanokra. A nyájimmunitás eléréséhez szükség van arra, hogy a gyerekek is megkapják a vakcinát. Az oltás a fiatalokra semmivel sem jelent nagyobb veszélyt, mint a felnőttekre, mivel ezek modern technológiával előállított készítmények
- emelte ki a professzor az MTA-n tartott tudományos szimpóziumon.
Tóth Sándor virológus professzor felhívta a figyelmet arra, hogy a 16-18 év közötti korcsoport nagyjából 50 százaléka már be van oltva, és ideális lenne a 12-15 évesek körében is elérni ezt a számot, náluk egyelőre csak 12 százaléknál tartunk.
Prof. Dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta, hogy biztonságos a kicsik oltása.
– A koronavírus ellen jelenleg azért a 12 éves korosztály fölött oltunk, mert mostanáig eddig a korcsoportig zárult le biztató eredményekkel a klinikai 3-as vizsgálati fázis a Pfizer esetében, amit az Európai Gyógyszerügynökség is jóváhagyott. Több gyártó is teszteli a kisgyermekek biztonságos oltását, a Pfizer és a Moderna és a hat hónap és a 12 év közöttiek biztonságos oltásának klinikai vizsgálatai már folyamatban vannak. Az AstraZeneca pedig Nagy-Britanniában már áprilisban megkezdte a 6 éves korú gyermekek oltásának tesztelését. Peking nemrég hagyta jóvá a 3-17 év közötti gyerekek Sinopharm vakcinával történő beoltását. Várható, hogy őszig már az iskoláskorú gyereknek is lesz vakcina, és az eredmények alapján majd több típusú koronavírus elleni vakcinából választhatunk – mondta el a szakember.
Dr.Tóth Sándor korábban a Borsnak úgy fogalmazott, hogy a gyerekekre semmivel sem veszélyesebbek az oltások, mint a felnőttekre. A gyerekek immunrendszere folyamatosan érik, az első oltásukat már 6 hetes kortól megkapják a legyengített baktériumot tartalmazó BCG elleni vakcinát.Ha eddig bármi probléma merült volna fel a 18 év alattiak oltásával kapcsolatban, arról értesültünk volna,
hisz Kanadában és az USA-ban már májustól, Izraelben, Horvátországban, Romániában, Szerbiában, és Szlovéniában pedig júniustól oltják őket – ismertette a virológus.
Hazánkban májusban kezdték meg a 16-18 évesek, júniusban pedig a 12-15 évesek oltását. Az eddigi tapasztalatok szerint náluk kevésbé volt erős az oltás utáni immunválasz, de hatékonyság tekintetében megelőzi a felnőttekét, akár 100 százalékos védettséget is eredményezhet náluk a vakcináció.
Nemcsak vírushordozók lehetnek a gyerekek, ők is megbetegedhetnek és még a tünetmenteseknél is kialakulhatnak a későbbiekben szövődmények.
Egy 6 éves gyermek három hétig volt kórházban a covid okozta szervi gyulladással, egy 18 éves fiú lábán komoly bőrtünetet okozott a fertőzés – árulta el a Borsnak Dr. Mangó Gabriella.
Ha a nyári szünetet mindenki arra használná, hogy védettséget szerezzen, akkor ősszel nem kellene karanténba zárni a gyerekeket
– hívta fel a figyelmet Havasi Katlain, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.
A 12-15 éveseket szintúgy a vakcinainfo.gov.hu honlapon lehet regisztrálni, amit a szülőnek kell megtenni, a gyermek pedig akár már két nap múlva megkaphatja a Pfizer első vakcináját.