Ritkán, vagy inkább egyáltalán nem eszünk virágokat. Pedig egyes fajoknak remek élettani hatása van, és nem utolsósorban az ízük is kiváló. Érdemes a most nyílók közül néhánnyal feldobni az otthoni menüt.
A magyar gasztronómiában nem igazán népszerűek a virágok. Még akkor sem, ha számításba vesszük, hogy nagyanyáink minden évben főztek bodza-, vagy rózsaszörpöt. A séfek csak pár éve kezdték el használni, de főleg díszítéshez. A cukrászatban viszont egyre népszerűbbek a virágokból készített krémek, fagylaltok. Miért ne tarkítanánk mi is az étrendünket ehető virágokkal? Főleg, hogy a legtöbbjüknek kifejezetten jó élettani hatásai is vannak, amellett, hogy különleges ízükkel megkoronázhatunk velük egy-egy otthoni fogást.
Nálunk gaz, máshol főzelék
Ha eddig dühöngtünk, mert csak a gyepet és a virágoskertet elcsúfító gazként gondoltunk a gyermekláncfűre, vagy pitypangra, akkor most talán kicsit lecsillapszik bennünk a méreg. Ugyanis valójában jó hatása van a testre, és vitaminokban is gazdag. A franciák máig zöldségként termesztik. Főleg a levelét szokás elkészíteni főzeléknek, vagy nyersen salátába aprítani, de színes szirmaival vibrálóvá tehetjük az egyhangú fogásokat. Ha már úgyis kigyomláljuk, nem kell, hogy csak úgy, egyszerűen eldobjuk.
* * *
Százszorszép a fogyókúrázóknak
A tavasz egyébként is a megújulás időszaka. Szerencsére ilyenkor nyílik a százszorszép is, ami már a kozmetikumokban is bizonyította a testre gyakorolt jótékony hatását. Italokba keverve viszont belsőleg is hatásos. Gyorsítja az anyagcserét, ezáltal segíti a fogyókúrát. A virágokon kívül a leveleit is érdemes megenni.
* * *
A szív barátja a rózsaszirom
Idén is kicsit korábban, már bontogatják szirmaikat a korai rózsafajták. Ha összegyűjtjük a szirmokat, mielőtt teljesen elvirágoznának, illatos szörpöt főzhetünk belőlük, vagy akár rózsalekvárt is tehetünk el. De frissen, a salátába keverve is kiélvezhetjük gyümölcsös, enyhén alkoholos ízét. Torta vagy sütemény díszítésére is kiváló, mert jól illik az édes krémekhez, sőt így a habba kevesebb cukor is elég. És miért érdemes elrágcsálni a szirmokat? A kínai Zhejiang Egyetem kutatása szerint rendszeres fogyasztásával csökkenthetjük a szívinfarktus és a rákos megbetegedés kialakulásának kockázatát.
* * *
Hasmars ellen bársonyvirág
Vagy más néven büdöske, a falusi kertek elengedhetetlen dísznövénye. Amiért ültetik, mások pont azért utálják: erős illatát ugyanis kevesen viselik el, igaz, pont emiatt tartja távol a legyeket. Balkonokon is jól érzi magát, ha tápanyagban elég gazdag földbe ültetjük. Virágával feldobhatjuk a rizst, de salátára szórva is érdemes megkóstolni. Nem csak a szirmokat, a levelét is ehetjük. A benne lévő hatóanyagoknak köszönhetően enyhíti a hasmenéses tüneteket.
Fontos, hogy permetszer ne érje a növényeket, és alaposan mossuk meg a szennyeződésektől, mielőtt feltálaljuk. A következő virágokkal bátran kísérletezhetünk: snidlingvirág, bodza, akácvirág, citrommuskátli, levendula, körömvirág, kamilla, árvácska, begónia, fokföldi ibolya, fukszia, jázmin, nefelejcs, primula, sarkantyúvirág, és még megannyi mezei virág, mint például a cickafark vagy a bojtorján.