Aktuális

Fontos dologra világított rá egy friss tanulmány a koronavírussal kapcsolatban

Bors

Létrehozva: 2021.10.15.

Egy minden eddiginél több ember, összesen 22 millió fő eredményei alapján készült francia tanulmány megállapította, hogy az 50 felettiek mindkét oltás felvételével elkerülhetik a kórházba kerülést, 90 százalékkal nagyobb eséllyel enyhébb tünetekkel vészelik át a koronavírus-fertőzést.

Fontos dologra világított rá egy friss tanulmány a koronavírussal kapcsolatban

Hét hónap alatt 22 millió fő adatait nézték

A kutatást 2020. december 27-i kezdete és 2021. július 20. között végezték 11 millió oltott és oltatlan 50 év feletti adatainak összehasonlításával. Franciaországban Pfizer/BioNtech, a Moderna és az AstraZeneca vakcinákkal oltottak ebben az időszakban, az eredmények ezekre az oltóanyagokra érvényesek. Az összegyűjtött adatok alapján megállapították, hogy 90 százalékban csökkent a súlyos szövődmények kialakulásának esélye a mindkét oltást felvevők körében, oltatlan kortársaikhoz képest. Bár Janssen vakcinákat is alkalmaztak az országban, de a vizsgált időszakban, mindössze egy hónapja érkezett meg az országba, ezért nem képezte a felmérés részét. A héten az AFP hírügynökség által ismertetett tanulmány az eddigi legtöbb ember bevonásával, 22 millió fő adataival készült covid felmérés. 


A korábbi eredméyneket erősítették meg: védenek a vakcinák

A beoltottak kilencszer kisebb valószínűséggel kerülnek kórházba, vagy halnak meg a koronavírus-fertőzés következtében, mint a vakcinát elutasítók

– mondta az AFP-nek Mahmoud Zureik a francia társadalombiztosítás gyógyszerügynökséggel közös kutatását vezető professzor. Hozzátette: A franciaországi adatok összhangban vannak az Egyesült Államokban, Izraelben és az Egyesült Királyságban korábban végzett felmérésekkel. 

Hazánkra is érvényes a megállapítás

Prof.dr. Tóth Sándor a Borsnak elmondta, hogy tulajdonképpen azt erősítették meg, amit a vakcinagyártók készítményeikről állítottak.  

Mindenképpen védettebbek az oltottak, a berobbanó járványhullám idején – emelte ki.

Dr. Eli Schwartz izraeli járványtani professzor szeptember 22-ei webelőadásán is elmondta, hogy nem az oltóanyagok típusa, hanem az eltelt időfaktor csökkentheti a hatékonyságot, amennyiben több mint négy hónap telt.
A második oltás után átlagban 90 százalékos a védettség, ami négy hónappal később 80 százalékra csökken, hat hónap múlva pedig 70 százalékra. Azonban a kutatás eredményei Magyarországra is vonatkoztathatóak, abban a tekintetben, hogy nagyjából ugyanakkor 2020. december 26-án adták be nálunk is az első koronavírus elleni oltást – ismertette a virológus.

Ekkortól véd az oltás

A francia kutatók azt állapították meg, a tapasztalati adatokból, hogy a második adag beadását követő 14. naptól nyújtotta az oltás a legnagyobb védelmet. 90 százalékkal kisebb eséllyel kerültek kórházba az oltottak, mint az oltatlanok, ráadásul az beoltás utáni 5. hónapban sem csökkent a védelem. 

A virológus: már az 1. oltás után is jobb az esélyünk

Az első oltás után két héttel kialakul egy immunválasz, a második oltás után pedig egy erősebb az immunreakció. A 2. oltás után akkor éri el a platót az ellenanyag, az IgG görbe, ami aztán folyamatosan csökken, majd az immunmemória veszi át a szerepét – ismertette a magyar professzor. 


A kor előrehaladtával is csökkenhet a védelem

A francia felmérés adatai szerint a vizsgált időszakban a 75 év felettieknél 84 százalékos védelmet jelentettek az oltóanyagok a betegség súlyosabb szövődményeinek megjelenése ellen. Az 50-75 évesek csoportjában pedig 92 százalékos hatékonysággal szerepeltek a vakcinák. A delta variáns a felmérés vége előtt jelent meg náluk, de a kutatók azt állítják, hogy bármilyen mutáció fertőzött akkor a vizsgált korosztályt ilyen arányban óvta meg az intenzívre kerüléstől. 
 Az életkor előrehaladtával lassan, de fokozatosan gyengül az immunrendszer teljesítőképessége. Maximális teljesítménye 18-25 éves kor között van, de egyénenként eltérő lehet szervezetünk védekezőképessége, ami egyrészt öröklött képesség, másrészt helytelen életmóddal (dohányzással, alkohollal, stresszes, túl zsíros, fűszeres ételek fogyasztásával, mozgásszegény élettel) gyengíthetjük is – emelte ki dr. Tóth Sándor. 
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek