Észak-Korea évtizedek óta hatmilliárd forintnyi rubellel tartozik Magyarországnak, de nem szívesen fizetné ki a teljes összeget. A magyar állam viszont ragaszkodik a pénzéhez. Most újra előkerült az ügy.
Nem engedünk a 48-ból! Legalábbis ami az államadósságot illeti. Különösen akkor nem, ha nem mi tartozunk, hanem azon ritka dolog fordul elő, hogy egy ország a magyar államnak lóg. Ráadásul nem is kevéssel.
A világ egyik legelzártabb országa, a kommunista Észak-Korea még a rendszerváltás előtt halmozta fel a harmincmillió klíring rubeles tartozást.
Ez ma nagyjából hatmilliárd forintnak felel meg. 2008-ban Korea azt kérte, hogy engedjük el az adósság 90 százalékát, a maradékot pedig ginzenggyökérből teljesítették volna. Erre a magyarok nemet mondtak.
Azóta nem igazán közeledtek az álláspontok. A Bors tavaly is beszámolt az ügyről, akkor kiderült: nem nagyon voltak tárgyalások az elmúlt években. Egészen mostanáig.
A múlt héten ugyanis kiderült, hogy egy magyar delegáció utazott Phenjanba. Hivatalosan azért, hogy az új szöuli magyar nagykövet, Csaba Gábor átadja megbízólevelét Észak-Koreának, ugyanis a diplomata ide is akkreditálva van. A Bors megtudta, hogy a találkozón előkerült a tartozás kérdése is, ezért megkerestük az illetékes tárcát.
– Habár az elmúlt években nem igazán történt előrelépés, most úgy tűnik van hajlandóság a koreai fél részéről a tartozás kiegyenlítésére. Magyarország nem mondhat le erről az összegről, hiszen állami vagyonról van szó. Egyelőre azonban nem tudunk bővebb információval szolgálni – tudtuk meg Kaleta Gábortól, a Külügyminisztérium szóvivőjétől.
Lapunk információi szerint tapasztalható egyfajta enyhülés a két ország között. Elképzelhető, hogy Magyarország humanitárius segélyt is küldhet Észak-Koreába, ezzel segítve elő a sikeres tárgyalásokat. Hogy mikorra láthatunk pénzt, azt nem tudni. A következő tárgyalás nagyjából egy év múlva várható.