A mai napig nem jöttek rá William Mumler módszerére, hogyan varázsolta az emberek elhunyt szeretteit fotóira. A bostoni fényképészt gazdaggá tette csaló technikája a vérzivataros amerikai polgárháború idején, amikor szinte mindenki gyászolt.
Forrás: UNSPLASH
Az Amerikai Egyesült Államok legvéresebb, leggyilkosabb csatái zajlottak 1861–1865 között, ráadásul amerikai ölt amerikait. A polgárháború 970 ezer fő veszteséget követelt, ebből 620 ezren meghaltak, a többiek sosem kerültek elő.
Ebben a gyászos időszakban terjedt a hír, hogy van egy fényképész, aki képes arra, hogy közös fotót készítsen az emberek elhunyt szeretteivel. William Mumler kihasználta az emberek fájdalmát, ékszergravírozóból lett szellemfotós. Saját elmondása szerint úgy jött rá különleges képességére, hogy saját magáról csinált portrét, és amikor előhívta, meglepetésére 12 évvel korábban meghalt unokatestvére is rajta volt az előhívott fotópapíron.
Az emberek, akik jártak nála, szájról szájra terjesztették a hírét, ami így hamar eljutott más fotósokhoz is. Még James Wallace Black is elment hozzá, aki igazi úttörő volt az amerikai fényképészet történelmében, mivel ő volt az első az Egyesült Államokban, aki 1860-ban légi felvételeket készített egy hőlégballonról a magasban. A kiválóság oldalát nagyon fúrta a kíváncsiság, mi a szellemfotós trükkje. Ezért arra kérte Horace Weston nevű aszszisztensét, hogy tudja meg, mi Mumler trükkje. Weston egyszerű kuncsaftnak adta ki magát, és egy portrét rendelt magáról.
Mivelhogy maga is fotós volt, alaposan szemmel tartotta Mumler minden lépését. Végül a saját kardjába dőlt bele, amikor meglátta az elkészült portrét, amin nem csak ő, hanem a halott édesapja is feltűnt.
Mindjárt be is vallotta, hogy kicsoda ő igazából, és miért kereste fel Mumlert. Megbeszélték, hogy az lenne a legcélszerűbb, ha Black maga keresné fel és döntené el, hogy csaló-e vagy sem. El is ment, de az ő fotóján is megjelent elhunyt szerette képmása, a szellemfotós minden mozdulatát figyelte, és nem jött rá a csalásra, így a bostoni fotós népszerűsége az egekbe szökött.
De akkor tett csak szert igazán nagy hírnévre, amikor maga a gyászoló first lady, Mary Todd Lincoln látogatta meg az 1860-as években. A képen a first lady és a merényletben elhunyt Abraham Lincoln látható. Máig ez az egyik legismertebb és legrejtélyesebb szellemfotó.
Hírnév ide vagy oda, a szellemfotóst idővel bíróság elé állították csalás vádjával, de bizonyítékok hiányában felmentették. Ugyanis senki sem volt képes megfejteni a technikáját. Az biztos, hogy akik megfordultak nála, hinni szerettek volna a hitelességében. Lássuk be, az évszázadok folyamán több híresebb szellemfotó is készült, amire még mindig nincs magyarázat, modern technika ide vagy oda, mint például a Michael Jackson szelleméről készült miskolci felvétel.
Vajon hihetünk abban, hogy valamilyen oknál fogva szellemek csapódtak Mumlerhez, vagy valamiféleképpen képes volt valóban előhívni az elhunyt rokonok szellemeit? Mindenesetre az biztos, hogy a szellemfotós a bírósági eljárás után felhagyott tevékenységével. 1884-es hála előtt minden eszközét és negatívumot megsemmisített, így sajnos nem áll rendelkezésre ma elegendő anyag ahhoz, hogy meg lehessen fejteni a technikáját.