Sok szülőnek könnyebbség, hogy a novemberi zárás után újra tárt kapukkal várják az óvodák és az általános iskolák alsó osztályai a gyerekeket. De nagyon fontos tudni, hogy mikor nem szabad az intézményekbe elengedni a kicsiket, és otthon mire hívják fel figyelmüket a szülők.
Forrás: Shutterstock
Igen, szabadság van, de nem úgy, mint a világjárvány előtti időszakban. Újra mehetnek óvodába a kicsik, és visszaállt a tanítási rend az iskolák alsó osztályosainál. A legtöbb szülő örül, és örömmel engedi csemetéjét társai közé, de a szakember szerint éppen ezért nagyon fontos, hogy kiemelten figyeljünk rájuk, hogyan érzik magukat egészségügyileg.
Figyeljük a tüneteket!
Ha bármilyen tünet jelentkezik, mellkasi fájdalom, bágyadtság, orrfolyás, köhécselés, tüsszögés, hasmenés, hányás, már nem szabad közösségbe engedni a gyereket
– figyelmeztet Dr. Bense Tamás.
– Ilyen esetben azonnal hívni kell a háziorvost. Próbáljanak meg a szülők úgy gondolkozni, hogy ők mit szólnának, ha a gyerekük csoporttársa ilyen tünetekkel menne az intézménybe… De ha a kölyök nem covidos, hanem csak náthás, akkor is otthon kell tartani, azért mert ha beteg, legyengült az immunrendszere – hívja fel a figyelmet Dr. Bense Tamás családorvos.
Mutassunk példát!
Dr. Bense Tamás arra is kitért: érdemes a fokozott higiéniai szabályokat nem csak betartatni a gyerkőcökkel, de alaposan megtanítani nekik, és élen járni is ebben.
– Otthon többször is mutassuk meg a gyerkőcöknek, hogyan kell alaposan kezet mosni, adjunk nekik kézfertőtlenítő gélt, használják azt is.
Minden reggel, mielőtt a kicsi óvodába, iskolába indul, mérjük meg a testhőjüket, még akkor is, ha beérve az intézménybe, kötelezően mérik nekik. És ami még fontos, továbbra is kapják a D-vitamint, rostban gazdag ételeket egyenek.
És amennyiben apuka, vagy anyuka tesztje pozitív lett, tíz napig a kicsi sem mehet közösségbe.
Iskola viselkedés
Az intézményekben megszakítás nélkül folytatják a diákok testhőmérsékletének mérését, a maszkviselés pedig kötelező, ahogy a kézfertőtlenítés is, valamint a rendszeres szellőztetés is. Az iskolák fertőtlenítőszereket is fognak kapni, szükség esetén pedig a KELLO Könyvtárellátó Nonprofit Kft. küld új digitális érintésmentes hőmérőket.
– A legtöbb iskolában meg tudják oldani a kisebb létszám miatt, a szellős ültetést, a távolságtartást – folytatta Bense Tamás.
– És otthon rágjuk a gyerekek fülébe, hogy viseljék rendesen a maszkot, az orra felhúzva, ha a másiké jobban tetszik, nem cseréljük el vele, nem eszünk bele a másik kajájába, nincs puszilkodás, és tényleg tartsanak megfelelő távolságot. A közösségi tereken még jobban figyeljenek arra, hogy ne vegyüljenek a másik csoportossal, osztállyal, igyekezzenek minél kisebbre csökkenteni a fertőzés kockázatát. Az alsósok ráadásul az a korosztály, akik hangosabban beszélnek, ez azzal jár, hogy beszéd közben a cseppek is nagyobb számban és messzebbre, akár 3-4 méterre is eljutnak. Amikor pedig hazaérkeznek az óvodából, iskolából a kicsik azonnal vegyék át, ami rajtuk volt, az mehet is a mosógépbe, öltözzenek át.