Valósággal elárasztotta az internetet egy páros videója, melyben ugyanazt a feladatot próbálják mindketten végrehajtani. A szék-kihívás lényege, hogy a faltól számított pontosan két lépés távolságból 90 fokban lehajolunk, fejünket a falnak támasztjuk, majd felemelünk egy széket és felállunk.
A páros videójában a nőnek hiba nélkül sikerült megoldani a feladatot, ám kedvese egyszerűen képtelen volt rá. Az internet népének sem kellett több: férfiak és nők egyaránt elkezdtek otthon székeket emelgetni, és videóra is vették próbálkozásaikat. Az eredmény a legtöbb esetben megdöbbentő volt, ugyanis miközben a nők gond nélkül felálltak a székkel, a férfiaknak nem sikerült.
Az eset annyira felkavarta a közösségi médiát, hogy azóta is sokan magyarázat után kutatnak. Egy amerikai tudós, Jeremy Johnson is végignézett néhány szék-kihívásos videót, mire meglepő megoldást ismertetett:
– Érdekes megfigyelni, hogy rengeteg nő teljesíti a feladatot, miközben a legtöbb férfi képtelen rá. Hogy miért? A tömegeloszlás és a súlypont felelős érte. A nőknél jellemzően csípőtájékra nehezedik a legnagyobb tömeg, míg a férfiaknál ez jóval feljebb helyezkedik. Így tehát a legtöbb nő súlyuk nagy részét a lábuk felett viseli, a férfiak azonban a szék felett, ezért nehezebb számukra a szék megemelése ebben a pozícióban – magyarázta Johnson.
A Cambridge-i Egyetem egyik professzora, Brian Ford azonban azt mondja, a lábfejek mérete a titok.
– Igaz, hogy a nők súlypontja néhány centiméterrel lejjebb helyezkedik a férfiakénál, de erre a trükkre nem ez a magyarázat. A férfiak lábfeje hosszabb, mint a nőké, ezért a két lépés távolság egy férfinak nagyjából 60 centiméter, míg egy nő számára csupán 50 körül lesz. Ez azt jelenti, hogy a férfiak távolabb állnak a faltól, ezért inkább előre dőlnek, míg mivel a nők közelebb helyezkednek a falhoz, ők hátra dőlnek – így egyszerűbb az emelés is – részletezte Ford.
Létezik persze olyan felvétel is, melyen a férfi gond nélkül felemeli a széket, a nő pedig nem képes rá. Bármi is a rejtély megoldása, egészen elképesztő, hogy ugyanazon gyakorlatot férfi és nő eltérően képes végrehajtani.