A világon egyedül csak nálunk díszíti a karácsonyfákat szaloncukor. Az ünnep közeledtével elképesztően gazdag az idei választék.
A szaloncukor ősét a franciák kezdték készíteni még a 14. században. Tőlük német bevándorló cukorműves mesterek közvetítésével a 19. század első harmadában jutott el hozzánk és vált a karácsonyfák díszévé.
Sokféleképpen készítették
Kugler Géza cukrász 1891-ben megjelent könyvében már 17-féle szaloncukorreceptet írt le. Korábban sokat adtak arra is, hogy a belső csomagolás rojtozott papír legyen, ami kezdetben kézi munkával készült, amíg ki nem találták a rojtozógépet. Az ízesítés rendkívül változatos, és az árak is széles skálán mozognak a minőség függvényében.
Hatalmas siker
Idén limitált mennyiségben piacra dobták az Erős Pistás szaloncukrot, amit pillanatok alatt elkapkodtak.
Egy doboz, ami 14 darabot tartalmaz, 1399 forintba kerül. Az Erős Pista mellett idén újdonság a szaloncukorra formázott konyakmeggy is.
Aluljáróban ne vegye!
– Arra nagyon kell figyelni, hogy szaloncukrot legális helyen, és ne aluljárókban vásároljunk – mondta a Borsnak Intődy Gábor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára.
– Érdemes elolvasni az összetételt. Vegánok például ne vegyenek karamellásat, mert az tejszármazékot tartalmaz.
Családonként nagyjából egy kilót vásárolnak, és 2000 forintot szánnak rá. Nem csak nagyüzemi gyártás van, létezik kisüzemi vagy teljesen kézműves is például cukrászatokban.
Ezek drágább kategóriába tartoznak. Pár évtizeddel ezelőtt a szaloncukor még csak megszilárdult cukorszirup volt, amit papírba és kívül még egy alumíniumfóliába csomagoltak.
Ez a fajta Konzum szaloncukor évekig elállt egy dobozban, de a mai, például marcipános szaloncukor ebben a csomagolásban rövid időn belül kiszáradna.
A régimódi szaloncukor házilag ma is könnyen elkészíthető, az interneten sok helyen megtalálható ennek a módja – mondta a főtitkár.
Frey Judit és Kolos:
– Minden szaloncukor jó, ezért minden évben másmilyet veszünk, és mindig hamar elfogy. Idén mákos és marcipános lesz, és már meg is vettem, de jól eldugtam egy elérhetetlen helyre. A fa alatt lesz, nem akasztjuk a fára. Kb. háromezer forintot szántam rá.
Kézsmárki Mária és Szabó Dániel:
– Már megvettük, 300 grammos gluténmentes epreset. A doboz feliratait mindig alaposan meg kell nézni, de az ilyen adatokat feltüntetik rajta. Többek között ezzel is díszítjük a fát. A gyakorlat azt mutatja, hogy az egészet a gyerekünk eszi meg.
Bence Márta:
– A szaloncukor hozzá tartozik a karácsonyhoz. Milkát vagy Szamost fogok venni, meggyes-gyümölcsös ízűt. Egy dobozzal veszek, 350 grammosat. Mi inkább a fa alá tesszük, mert hiába akasztanánk fel, onnan is leeszik.
Nagy János:
– Én már felállítottam a fát, mert hat unokám van, és nagyon várom őket. Tejkaramellásat veszek vagy Milkából erdei gyümölcsöset. 800–2000 Ft-ba kerül egy tasak, és háromat-négyet biztosan kell venni. A gyerekek is szeretik, és mi is.