Carlos és Pepsi pillanatok alatt kiszagolja a robbanóanyagokat, így a rosszfiúknak semmi esélyük sincs. A tündéri ebek néma türelemmel és vasfegyelemmel keresik meg a veszélyes anyagokat.
A Magyar Honvédség Hadikikötő bázisán jártunk, ahol megismerkedtünk a robbanóanyag-kereső kutyákkal, kutyavezetőikkel és megtudtuk, milyen feladatot látnak el az ebek és vezetőik. A tűzszerész kutyások mindennapjaiban Pintér Ágnes törzsőrmester, kutyavezető tűzszerész kalauzolta el a Vasárnapi Bors csapatát.
A Robbanóanyag-kereső Kutyás Műveleti Században közel húsz kiképzett szolgálati kutya van, akik mindegyike robbanóanyagot keres. Kutya és kutyavezető között hatalmas az összhang, a kutya a legapróbb jelzésből érti, mit szeretne vezetője.
– Kutya és kutyavezető párban dolgozik. Minden eb egy tűzszerészhez tartozik, akivel dolgozik – magyarázta Pintér Ágnes törzsőrmester.
– A kutya és a kutyavezető minden évben megerősítő vizsgát tesz. Itt elsősorban mindenki katona, vagyis meg kell szerezni az alapkiképzést, utána kerülhet egy katona a századhoz. Miután egy katona harmadosztályú tűzszerészvizsgát tett, utána kezdheti meg a kutyás képzést. A tanfolyam 2-4 hónapig tart, amit egy robbanóanyag-kereső vizsga zár. Ezután dolgozhatnak együtt. A katona a tűzszerészkarrierjét természetesen folyamatosan építheti. A legtapasztaltabb kutyavezetők mentor kutyavezetők lesznek és segítik az újoncokat – folytatta a törzsőrmester.
A robbanóanyag-kereső kutyák nem a lakosság által bejelentett háborús robbanótestek mentesítésénél dolgoznak, ott nincs rájuk szükség, hiszen ebben az esetben a bejelentés pontos helyszínt is tartalmaz, így a tűzszerész már ide érkezik.
A robbanóanyag-kereső kutyák leggyakrabban kiemelt objektumokat biztosítanak, de bármelyik nap külföldi misszióra is felkérhetik a párosokat.
– A robbanóanyag-kereső kutyák improvizált robbanószerkezetek – vagyis házilag előállított robbanótestek – felkutatásában vesznek részt. Leggyakrabban kiemelt objektumokban, mint a Honvédelmi Minisztérium vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, végzünk szúrópróbaszerűen ellenőrzéseket, vagy külszolgálati missziós tevékenységet látunk el. Jelenleg ugyan nincs külföldi missziónk, de bármikor készen állunk ilyen kihívásra is, hiszen folyamatosan gyakorlatozunk, mert szeretnénk kamatoztatni a tudásunkat – magyarázta Pintér Ágnes, aki Afganisztánban is szolgált.
A robbanóanyag-kereső kutyák és kutyavezetőik feladatai közé tartoznak a gépjárműátvizsgálások, beléptetések, területátvizsgálások vagy épp konferenciahelyszínek átvizsgálása. Az átvizsgálások szisztematikus átfésülést jelentenek, ami nagy türelmet igényel kutyától és kutyavezetőtől egyaránt.
Ahhoz, hogy valamelyik kutyából jó robbanóanyag-kereső kutya váljon, jó alapanyagra van szükség.Nem az a fontos, hogy egy kutya törzskönyves-e vagy fajtatiszta, hanem az, hogy magas legyen a motivációja. Akarja megszerezni a jutalmat, és azért legyen hajlandó bármit megtenni.
Mielőtt egy kutyát megvásárolna a Magyar Honvédség, 30 napos tesztidőszak következik, amikor kiderül, a kutya alkalmas-e a feladatra. Fontos, hogy legyen barátságos, szeressen játszani és ne féljen, ne ijedjen meg semmitől – sorolta a szükséges pozitív tulajdonságokat a törzsőrmester. A kutya kiképzését játékkal és jutalmazással kötik össze. A kutya megtanulja, hogy ha megtalálja a szagmintát, jutalmat kap.
– Szeretjük, ha mindenféle jutalmat örömmel vesz a kutya: egy simítást, játékot, jutalomfalatot, de akár a dicséretet is. Ő a robbanóanyag szagát ehhez a pozitív megerősítéshez köti, ezért motivált, ezért akar dolgozni.
A robbanóanyag-kereső kutyáknál nagyon fontos a passzív jelzés is, hiszen vannak olyan robbanószerkezetek, amik hang alapján vagy érintésre élesednek.
– A kutyáink passzívan adnak jelzést a találatról. Ha kiszagolták a robbanóanyagot, némán leülnek vagy lefekszenek ott, ahol észlelték a keresett szagot. Ha a kutya pozitív jelzést ad, azt meg kell erősíteni vizuálisan vagy kimutatókészlettel. A robbanótestet ezután egy első osztályú tűzszerész semlegesíti.