A népi hagyományok szerint a főtt vagy kifújt tojások festésére növényeket használtak. A gyógynövényes, ecetes vízben 30-60 percig főzték a tojásokat. Minél tovább állt a lében, annál sötétebb színű lett.
Természetes festékek: a legismertebb a vöröshagyma héja. A festeni kívánt tojásokra nedvesen simítsunk szép erezetű leveleket. Rögzítsük régi nejlonharisnya-darabokkal. A főzővízbe tegyünk 2-3 marék hagymahéjat és főzzük a tojásokat fél órán át. Ebben hagyjuk kihűlni, majd távolítsuk el a harisnyát és a levélkét. Szép mintázatú és színű tojásokat kapunk.
Piros: lilahagymát és vörös céklát használhatunk. 4-5 evőkanál minőségi pirospaprikát tegyünk egy bögre vízhez, és narancsos árnyalatú, vagy téglaszínű tojást tudunk festeni. 20-25 perc a főzőidő.
Rózsaszín: a csipkebogyó narancsba hajló rózsaszínt ad. Jó erős teát főzzünk belőle, a kihűlt teába áztassuk a tojásokat.
Sárga: kurkuma, zöld petrezselyem, eperfalevél és a sáfrányos szeklice virága.
Kék: apróra vágott vörös káposzta. Főzzük fél órán át, hagyjuk kihűlni, ez a festék csak hidegen használható. A víz vöröses színű, de a tojáson kék lesz.
Lila: az áfonyalé és a bodzabogyó adja.
Ibolya: áztassuk a tojásokat egész éjjel ibolyavirágokkal elkevert meleg vízben.
Barna: kávé.
Zöld: csalánlevél és spenót.
Fekete: égerkéreg vagy gubacs.