Aktuális

Virológus tisztázta: még erősebb védelem alakulhat ki a kevert oltással

Bors

Létrehozva: 2021.06.11.

Nyugodtan lehet mixelni a hazánkban elérhető koronavírus elleni oltóanyagokat, a virológusok szerint ugyanis még az esetleges új variánsok ellen is védhet.

Virológus tisztázta: még erősebb védelem alakulhat ki a kevert oltással

Az országos tiszti főorvos, Müller Cecília az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy szakmai kollégiumok javaslatára engedélyezik, háziorvosuk ajánlása után másik típusú koronavírus elleni oltóanyag felvételét azoknak, akinknél az első oltás után valamilyen kellemetlen reakció lépett fel. A kevert vakcinálás akár már mától is alkalmazható.

A különböző koronavírus elleni oltóanyagok ugyan más-más technológiával készültek, de biztonságos a keverésük, sőt, nagyobb védelmet adhatnak a koronavírus ellen. Prof. Dr. Tóth Sándor virológus szerint is nyugodtan lehet mixelni a vakcinákat, bármilyen párosításban.

– A legideálisabb az lenne, ha az egyik beadott vakcina egy elölt vírust tartalmazó oltóanyag lenne, mint például a Sinopharm a másik pedig egy mRNS alapú, például Pfizer, vagy Moderna vakcina, mert az nem osztja meg az immunválaszt a tüskefehérje és a hordozóanyagközt. A kevert oltással még erősebb védelem alakulhat ki a későbbiekben esetleg megjelenő új variánsokkal szemben, mivel a két vakcina kiegészítheti egymást. Az oltóanyagok keverése nem okoz nagyobb mellékhatást, mint az egyes oltóanyag maga – mondta el a Borsnak a professzor. A Magyarországon jelenleg alkalmazott oltások mindegyike véd az alapvírus mellett a hazánkban jelenlévő variánsokkal szemben.

Átfogó védelmet ad a Sinopharm

Nem kell aggódniuk azoknak sem, akiknél az oltások után nem alakult ki mérhető immunválasz. Egyre népszerűbbek a patikában kapható antigén tesztek, vagy a laborokban végezhető ellenanyagtesztek, de ezek csak az adott időpontban a szervezetben jelenlévő és csak azt a bizonyos ellenanyagot mutatják ki, amire a teszt készült.

Lehetséges, hogy pont a másik típusú védettséget szereztük meg, vagy később reagál az oltóanyagra a szervezetünk. Főleg a kínai Sinopharm oltóanyag esetében van ezzel kapcsolatban némi bizonytalanság. Dr. Tóth Sándor szerint az elölt vírust tartalmazó készítmény komplex és átfogó védelmet ad.

1-3 évig védettek lehetünk

A professzor is úgy véli, hogy akik megkapták mindkét oltásukat, azoknál jó ideg nincs szükség harmadik oltóanyag felvételére, hacsak nem érkezik hazánkba a jelenlegi oltásokra rezisztens vírus. Az alap koronavírus ellen akár 1-3 évig is védettek lehetünk, de tapasztalat híján erről még nincs hivatalos álláspont. Előfordulhat, hogy mondjuk egy év múlva a tesztek azt mutatják, hogy nincs bennünk ellenanyag, de akkor is védettek vagyunk a COVID ellen, mert közbelép az immunmemóriánk – fejtegette a Borsnak.

Nem változtatnak a protokollon

Müller Cecília elmondta, nem fognak változtatni a vírusfertőzésen átesettek oltási protokollján. Az infektológus szerint nagyjából ez azzal egyenértékű, mintha három oltást kapott volna valaki. A három hónappal a megbetegedés után kapott oltás, úgynevezett booster, vagyis erősítő hatást fejt ki, csakúgy mint a betegség nélkül első oltást felvevők esetében. A harmadik oltásnak később, egy vagy néhány év múlva lehet jelentősége, az immunmemória frissítésére.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek