Elkezdődött a nagyböjt, így a római katolikus keresztények egészen húsvétig nem fogyaszthatnak húsételeket péntekenként, míg a keleti egyház híveinek a tejtermékektől és a tojástól is tartózkodniuk kell. A Bors ezúttal böjti ételeket gyűjtött össze.
Nokedlivel jó a tojáspörkölt
Michels Antal római katolikus pap régebben szakácsként dolgozott. Előkelő helyeken is megfordult karrierje során, többek között még magának Kádár Jánosnak is volt szerencséje ételt készíteni. A nagyböjttel kapcsolatban a Borsnak elmondta: a negyven napos időszak a bűnbánatról szól.
A hívek ilyenkor elcsendesednek és átgondolják az életüket, valamint nem vesznek részt nagyobb mulatságokon
– magyarázta az áldozópap, majd az egyik kedvenc böjti ételének receptjét is megosztotta velünk.
– Főzzünk keményre néhány darab tojást, majd karikázzuk fel. A szokásos módon készítsünk pörköltalapot. Egy-két fej vöröshagymát vágjunk apróra, és kevés olajon pirítsuk üvegesre, sózzuk, borsozzuk, és szórjunk rá köménymagot. Reszelhetünk rá egy gerezd fokhagymát, majd lazán forgassuk bele a tojásokat. A végén tegyünk rá tejfölt – részletezte Antal atya, aki ezt az ételt leginkább nokedlivel kedveli.
A görögkatolikusok tejtermékeket és tojást sem ehetnek a böjti napokon. A pap számukra a hasonló módon elkészített gombapörköltet javasolja kenyérrel.
Kiváló böjti étel borsóleves! Egy-két darab sárgarépát vágjunk kockákra, és kevés olajon kezdjük pirítani. Öntsük fel vízzel, majd tegyünk bele kockákra vágott zellergumót és fehérrépát, illetve egy fej egész hagymát. Tegyük bele a zöldborsót, és ha a zöldségek megpuhultak, egészítsük ki fokhagymás, pirospaprikás rántással.
Deák Sándor séf számára mindig is kihívást jelentett a vegetáriánus ételek kiötlése. Most éppen egy sütőtökből készült recepttel rukkolt elő.
– A sütőtököt egy nagyon éles késsel pucoljuk meg, vágjuk ketté, és egy kanál segítségével távolítsuk el a magokat. A zöldséget vágjuk kockára, majd egy serpenyőben kevés olajon kezdjük alacsony hőmérsékleten sütni. Sózzuk, borsozzuk, és ha kedveljük a csípős ízeket, szúrjunk rá szárított csilipaprikát. Öntsünk rá egy nagyon kevés vizet, és amikor már megpuhult, bolondítsuk meg egy evőkanál mézzel. Egy kicsit még pirítsuk, és már fogyaszthatjuk is – mondta a konyhaművész.
Gyümölcsök dobják fel a gubát
Nagy Gergely szerint semmi sem lehet finomabb egy jól elkészített mákos gubánál. A miskolci szakács tudja, a legtöbben kifliből készítik, de ő inkább az eleve édes kalácsot javasolja.
– A péksüteményt vágjuk kisebb darabokra, és vajon pirítsuk meg egy kevés cukorral. Várjuk meg míg kihűl, majd keverjük össze a cukrozott darált mákkal, reszeljünk rá narancshéjat, és egészítsük ki kandírozott és aszalt gyümölcsökkel. Jól keverjük össze, és az egészet borítsuk egy kivajazott tepsibe. Néhány darab tojást válasszunk ketté, a sárgáját cukorral és vaníliás cukorral verjük fel a fehéredésig, majd keverjük össze langyos tejjel. Öntsük a tepsibe, végül a cukorral kemény habbá vert tojásfehérjét simítsuk el a tetején. Ha szeretjük, a hab alá baracklekvárt is kenhetünk – mondta Gergely.
Tipp: A mák megosztó étel! Aki nem kedveli, ugyanezen szisztéma alapján készíthet diós, esetleg mogyorós gubát is.