Nem bírta tovább a bezártságot az a 29 éves férfi, aki öngyilkos lett a kabinjában egy karanténhajón. Pedig József hamarosan hazatérhetett volna.
Borzalmas tragédia rázta meg az egyik óceánjáró luxushajó dolgozóit. A Carnival Breeze a koronavírus-járvány miatt immáron két hónapja lehorgonyozva várt a kikötési engedélyre Közép-Amerikában, a Bahama-szigeteknél.
A fedélzeten egy magyar idegenvezető, Sz. József is dolgozott. A 29 éves férfi három éve, egészen pontosan 2017 januárjában szerződött le a világ legnagyobb óceánjáró vállalatával, a Carnival Corporationnel. A flottához tartozó és a világot járó Carnival Breeze dolgozójaként az volt a feladata, hogy amikor kiköt a hajó egy városban, akkor bemutassa az utasoknak a helyi nevezetességeket.
Napok óta nem látták
A hajón már csak az 1300 fős személyzet tartózkodott, a turistákat a járvány kezdetén azonnal leszállították. Szerencsére a dolgozók közül senki sem kapta el a fertőzést, de így sem köthettek ki. Egy hete viszont jó hírt kaptak: elindulhatnak Angliába, egészen pontosan Southampton város kikötőjébe, ahonnan az utasokat hazaviszik.
Már csak néhány nap volt hátra a kikötésig, amikor a személyzetnek gyanús lett: napok óta nem hallottak József felől, és a belépőkártyáját sem használta sehol. Végül május 9-én bementek a kabinjába, ahol holtan találták. A kollégái és a barátai szerint a magyar férfi önkezével vetett véget az életének.
Csak a nyílt vizet látják
A halál pontos oka még ismeretlen, de a családot már értesítették a tragédiáról.
– Mindenkit sokkolt a hír, el sem hisszük, hogy ez megtörténhetett. József egy rendkívül jó ember volt, semmi előjele nem volt a tragédiának. Jó csapattag volt, és egy fantasztikus ember. Mélyen lesújtott minket a halála – mondta a legénység egyik tagja, aki jól ismerte a magyar férfit. Szerinte nem egyszerű megbirkózni a jelenlegi helyzettel, sokan lesznek depressziósak, hiszen csak a nyílt vizet látják, elszigetelve élnek a külvilágtól.
Rizikófaktor a karantén
Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint óriási az öngyilkosság rizikófaktora azoknál az embereknél, akik karanténba kerülnek vagy korlátozzák őket a szabadságukban.
– Ha valakit a szabadságában korlátoznak, és távol kerül a szeretteitől, az feszültséget, szorongást szül, valamint pszichés terhet helyez az ember vállára. A koronavírus-járvány ezt a terhet még inkább fokozza, a karantén már maga egy rizikófaktor, és a szóban forgó férfi sajnálatos esete is ezt támasztja alá.
Nem tudta megfelelő módon kezelni a bezártsággal járó szituációt, és úgy érezhette, hogy nincs más kiút, csak az öngyilkosság. Gyaníthatóan mentális problémákkal küzdött, kezeletlen depresszióval, ami végül tragédiába torkollott – mondja a Borsnak a szakértő.
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja (mobilról is) a 116-123-as, ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel az ongyilkossagmegelozes.hu-t