Fejkendős, toprongyos nők koldulnak, rózsafüzérrel a kezükben. Térdre borulva kéregetnek, előttük egy rossz helyesírással megírt tábla. A látszat azonban csal: elmaszkírozott külföldi srácok ők, akiket reggelente kisbusz szállít a VIII. kerületből a város különböző pontjaira, hogy kolduljanak.
A szemfülesebb városi utazónak Budapesten hamar feltűnhetnek, az azonos betűtípussal, és szóhasználattal akkurátusan megírt egyentáblácskák, melyek különböző indokokra hivatkozva szólítják meg a járókelőt némi adomány reményében.
Egyik olvasónk lett figyelmes a napokban egy, a VIII. kerületben közlekedő román rendszámos furgonra, ami minden reggel megáll egy Diószegi Sámuel utcai ház előtt és felveszi utasait. A rosszul öltözött és koszos társaság mankókkal, tolókocsikkal, olykor kutyákkal és csecsemőkkel a hóna alatt várakozik a beszállásra. Van köztük női ruhába bújt férfi is. Nagy a sietség, ugyanis indul a nap.
A koldulást, a szabálysértésekről szóló törvény szabályozza. Az követ el szabálysértést, aki gyermek társaságában, illetve közterületen vagy nyilvános helyen koldul, olyan módon, hogy a járókelőket, illetve a nyilvános helyen lévőket pénz átadására szólítja, vagy házról házra járva kéreget. Tehát ha valaki csendben, az embereket csupán egy táblára írt feliraton keresztül megszólítva kér segítséget, az nem követ el törvénysértést.
Olvasónk, aki a környéken lakik már betéve tudja, hogy hová mennek.
– Mostanában a Nyugati Pályaudvar környékén, a Hungárián, ott a kőbányai útnál és a Thökölyn kéregetnek. Ott szoktam látni őket. Kint vannak egész nap úgy este hatig, aztán hozzák vissza őket. Itt van a szállásuk.
A Bors információi szerint Budapesten legalább négy koldusmaffia dolgozik, ezek tömörítik a kéregetők nagy részét. A szervezők főként a hajléktalanok köréből toboroznak, de szép számmal hoznak külföldről is bérkoldusokat, akiket időről időre frissítenek, nehogy túlságosan megszokott legyen az arcuk az aluljárókban. Közülük több szakadt női ruhába öltözött férfi.
Ezeket az embereket el is szállásolják, mindennap munkába szállítják és elszámoltatják a napi bevétellel. Ami nem ritkán eléri a 25-30 ezer forintot is, ami egy 5-6 fős csapattal napi 180 ezer forintos bevételt jelenthet a főnöknek. Ezért alaposan ellenőrzik a koldusokat, s könyörtelenül megtorolják, aki saját zsebre dolgozik, és nem adja le a bevételt.
A kéregetésből befolyó pénz csak egy része a bevételeknek, ugyanis az ebben a bizniszben dolgozó „menedzserek" felismerték, hogy a hajléktalanok igazolványait és adatait felhasználva cégeket lehet alapítani, és csalásokat lehet velük elkövetni.
Budapesten van olyan hajléktalanszálló, ahová 72 cég van bejegyezve, ezeken persze nem lehet behajtani a több száz milliós adósságokat. Akad hajléktalan, aki egymaga 114 céget hozott létre, s ezektől több mint ezer másik vállalkozás fogadott be fiktív számlákat, ami három év alatt kétmilliárd forint adóbevételtől fosztotta meg az államot.
– Este, amikor megjön a busz, azonnal jönnek át a boltba. Csak a felső polcról válogatnak. Viszik a rövidet, a drága csokoládét. Van pénzük. Sokszor ordítanak egymással, ha már napközben beittak
– magyarázta lapunknak egy VIII. kerületi kisbolt eladója.
Mint mondja műszak után sok pénzt hagynak nála a bérkoldusok, akik gyakran lerészegednek. Napközben és este is ihatnak, de illumináltak nem lehetnek, mert az rontja az üzletet.
– A közterületi kéregetés tagadhatatlanul zavaró jelenség. A koldulás, – ha nem jár együtt súlyosabb cselekménnyel, – szabálysértést valósíthat meg. Koldusmaffiára, szervezett bűnözői körökre utaló információja a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak nincs. A város azon területeit, ahonnan panasz, bejelentés érkezik, az illetékes rendőrkapitányságok visszatérően ellenőrzik. A BRFK ugyanígy ellenőrizni fogja a napilapban megjelent információkat is – írta a BRFK a válaszában.