A koronavírus már több mint egy éve rettegésben tartja a világot, a járvány elleni védekezés pedig napi rutinná vált. A védekezés egyik leghatékonyabb módja a maszkviselés, ami megviselheti az érzékeny arcbőrt.
Forrás: Pexels.com
Sokan nem foglalkoznak az arcmaszk viselésének higiéniájával, számos alkalommal felveszik ugyanazt a darabot mosás nélkül, és nyúlkálnak hozzá koszos kézzel. A maszkviselésnek hosszútávon lehetnek kellemetlen következményei az arcbőrre nézve, de ezek helyes bőrápolással és megfelelő higiéniával akár meg is előzhetők.
Az irritáció mellett az egyik leggyakoribb maszkviselés okozta bőrprobléma a bőrhibák megjelenése az arc alsó felén. A gyakran maszkot viselők olyan nagy számban szenvednek a pattanások megjelenésétől, hogy egy új szót is kitaláltak a leírásukra: maszkne. Az elnevezés az akne – helyi bőrelváltozás – szóból jött létre. Aki hajlamos a pattanásokra, különösen érinti a probléma, de nem csak náluk figyelhető meg a jelenség. Sokan olyanok is küszködnek ezzel a problémával, akik előtte sosem tapasztaltak hasonló elváltozásokat a bőrükön.
Ha megjelentek a bőrhibák, egy niacinamide- vagy szalicilsav-tartalmú krém, maszk segíthet a tünetek kezelésében. Ezek a hatóanyagok segítik kitisztítani a pórusokat.
A száj környéke azonban érzékeny terület, ezért itt csak óvatosan használja a savakat tartalmazó termékeket. A pattanások megelőzésében segíthet a teafaolajos arcpermet is. A teafaolaj regenerálja a bőrt, optimalizálja faggyútermelését, ráadásul felvértezi a bőrt a kórokozókkal szemben.
– Ilyen allergiás tüneteknél érdemes lecserélni a maszkot egy olyan anyagúra, amit jobban visel az arcbőr – magyarázta a háziorvos a Borsnak.
A bőrproblémák elkerülése érdekében több dolgot is tehet, az egyik legfontosabb, hogy mindig viseljen tiszta maszkot.Az eldobható maszkot használat után mindenképp dobja ki, a moshatót pedig minden alkalommal cserélje , és használat előtt mindig mossa ki mosógépben, 90 fokon.
– Ha ezeket az alapvető szabályokat nem tartja be, a kezéről, arcáról a maszkra került szennyeződések újra visszakerülnek arcbőrére, ami megfelelő körülményeket biztosít a bacilusoknak – hívta fel a figyelmet a szakember.
Az arcmaszkok felvétele előtt mindig mosson kezet, sőt arcot is, különösen ott, ahol a maszk érintkezik a bőrrel. Arcmosáshoz használjon gyengéd, – alkohol- és szulfát mentes – tonizáló terméket, ami nem szárítja a bőrt, hiszen az csökkenti a bőr ellenálló képességét.
A sminkelés kerülendő az arcmaszk alatt, hiszen használata mellett a bőr nehezebben lélegzik
– zárta a háziorvos.
Ha lételeme a sminkelés és képtelen megválni tőle, legalább a maszk által takart felületet hagyja ki a procedúrából. Ebben az időszakban előnyösebb, ha ásványi alapú sminkeket használ az ember és kerüli az úgynevezett komedogén összetevőket.