Éjjel-nappal, megállás nélkül dolgoznak a temetkezési vállalkozók, a holttestek pedig az utcákon sorakoznak. Megrázó videók és fotók Indiából.
Lassan mindenkinek egyértelművé válik: noha az első hullámot viszonylag jól átvészelték, most elbukott India a koronavírus elleni harcban. Az 1,4 milliárd lakosú országban naponta 350 ezer körül van az új regisztrált fertőzöttek száma, emellett az utóbbi napok statisztikái alapján kijelenthető: 30 másodpercenként életét veszti valaki a pandémia következtében.
A helyzet sokkal megrázóbb és kilátástalanabb, ha nem csak a puszta számokat, a száraz adatokat nézzük. Egy Twitteren megosztott felvétel tanúsága szerint a holttestek az utcán sorakoznak arra várva, hogy elégessék őket.
#FailedPMModi#AnupamKher #coronavirus
— Situ (@Situ61074620) April 26, 2021
This is great khujliwal delhi model
More advertisements more lies delhi has no hospital no beds no oxygen but in tv we have defeated corona.why giving pm fault ,since last 70 yrs we hv destroyed our health sector,@KapilMishra_IND pic.twitter.com/KpLEyzoWzH
A Daily Mail pedig arról számolt be: a helyzet olyan kilátástalan, hogy az olyan vírus által súlytott városokban, mint például Új-Delhi, már a parkokat, parkolókat és játszótereket is ideiglenes krematóriumokká alakították át, ahol így is éjjel-nappal folyik a munka, hogy bírják a holttestek újabb és újabb érkező hullámát.
Az indiai állapotok súlyosságát jól mutatja, hogy Csennai városának bírósága emberöléssel vádolja a hatóság embereit, miután nem tudták megakadályozni, hogy maszk és távolságtartás nélkül vonuljanak utcára tömegek.
A brit Radio 4-nak nyilatkozó Dr Zarir Udwadia eképp összegezte a helyzetet:
Már túl vagyunk a krízisponton.
Az ország eljutott oda, hogy már azokat a katonai orvosokat is visszahívják, akik az elmúlt két évben vonultak nyugdíjba, emellett az orvostanhallgatókat is nagy számban vetik be.
– Ágyútöltelékek vagyunk – nyilatkozta ennek kapcsán a posztgraduális képzését megszakító, és koronavírus-frontvonalba küldött Dr. Siddharth Tara, aki arról számolt be: noha két napon keresztül Covidra utaló tünetei voltak, dolgoznia kellett egészen addig, amíg meg nem érkezett a (pozitív) teszteredménye.
A 26 éves – szintén posztgraduális képzésében járó – Jignesh Gengadiya ugyan felkészült a 24 órás műszakokra, arra azonban nem számított, hogy egyedül kell majd 60 betegről gondoskodnia a műszakja alatt. Mint elmondta, az intenzíven még rosszabb a helyzet: itt egymagának húsz súlyos esettel kell foglalkoznia.
– Az intenzíven a betegek folyamatos felügyeletet igényelnek. Mit csinálok majd, ha egyszerre egynél több beteg omlik össze? – tette fel a kérdést.