Egyre nagyobb azoknak a száma, akik fertőzés vagy oltás által, de sikeresen védettséget szereztek a koronavírus ellen. Ez a szám nyárra akár a 70 százalékot is elérheti, s ha ez megtörténik, az végre megálljt parancsol a járvány terjedésének.
Dr. Merkely Béla a Semmelweis Egyetem rektora szerint, akár már négymillió magyar is áteshetett a koronavírus fertőzésen – derült ki egy beszélgetésből, a rektor és Marofka Ferenc az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának tisztviselője között. Optimista számítások alapján ez akár azt is jelenthetné, hogy a magyar lakosság 40 százaléka is átvészeléses védelmet szerzett a koronavírus ellen. Természetesen a valóság valószínűleg valamivel árnyaltabb, ám a jelenlegi adatok bizakodásra adnak okot.
Ha a koronavírus elleni immunitásról esik szó, mindenki az antitestekre gondol, pedig a szervezetben nem csak ez a védekezési mechanizmus működik.
A koronavírus elleni immunitás három szinten működik. Ezek közül a legismertebb az ellenanyagok vagy antitestek által biztosított immunitás.
– Ezeknek a többsége a vérben illetve a szövetekben van. Ezek akadályozzák meg, hogy a vírus szétáradjon és betegséget alakítson ki a szervezetben – magyarázta Dr. Rusvai Miklós virológus professzor a Borsnak.
– A másik típusú immunitás a sejtes immunitás. A sejtes immunitás során
az immunsejtek elpusztítják a szervezetnek azokat a fertőzött sejtjeit, melyek gyakorlatilag vírusgyárrá változtak, ezzel elérik, hogy kevesebb vírus képződjön.
– A szervezet harmadik védekező rendszere a nyálkahártya immunitás. Ezt speciális ellenanyagok amelyek a nyállal, orrváladékkal termelődve tulajdonképpen már a nyálkahártyák felszínén megakadályozzák azt, hogy a szervezetbe kerüljön a vírus - sorolta a szakember és hozzátette, ez utóbbi csak a fertőzés által jöhet létre a szervezetben.
A vakcina hatására csak a vérben lévő ellenanyagok által létrejött immunitás és a sejtes immunitás alakulhat ki, de ezek közül, egyszerű mérési módszerekkel csak az elsőt lehet vizsgálni.
– Ha mind a négymillió ember, aki a becslések alapján átesett a fertőzésen megszerezte volna mindhárom immunitást, az valóban negyven százalék lenne, azonban egyelőre csak az antitestes védelem bizonyítható. Az már köztudott, hogy a fertőzésen átesetteknek csak nagyjából 25 százalékában termelődik megfelelő szintű ellenanyag, így a legpesszimistább nézet szerint a fertőzésen átesettek 25 százaléka védett.
Természetesen nem kizárt, hogy a maradék 3 millió ember szerzett sejtes immunitást és nyálkahártyaimmunitást is, de ezt egyelőre a virológus szerint nem lehet bizonyítani.
Minden bizonnyal a valós adat valahol a két érték között lehet.
– Ha mondjuk a becsült négymillió átfertőzöttből kétmillió szerzett védettséget és hozzávesszük az átoltottakat is, nagyjából 25 százalékos lehet a lakosság védettsége, ami így sem alacsony érték. Bízom benne, hogy Merkely doktoréknak lesz lehetőségük, hogy megismételjék a tavaly tavaszi felmérésüket, hisz ez alapján biztosabb adatokra derül majd fény a védettség tekintetében.
Dr. Rusvai Miklós nagyon optimista. Úgy véli a járvány mindenképpen megáll a nyár folyamán.
Ha felgyorsulnak az oltások, ha nem, nyárra mindenképpen megáll a járvány terjedése.
– Ha csepegtetve érkeznek a vakcinák, néhány héten belül újra felfuthat a járvány, ezzel viszont tovább nő a fertőzésen átesettek száma, amivel emelkedik a lakosság immunitása. Ez az immunizálódás nagyobb áldozatokkal járó módja, hiszen a járvány felfutásával több lesz a beteg és az elhunytak száma is nő.
Ha az oltások jó ütemben jönnek, akkor viszont széles körben lehet immunizálni a lakosságot, amivel szintén nő a védettséget megszerzők száma, de az egészségügy terhelésének fokozódása nélkül.
Rusvai Miklós szerint nagyjából a lakosság három százaléka szerzett eddig védettséget oltás útján.
Én abban bízom, hogy nyárra az országban a lakossága immunitása eléri a 70 százalékot és ezzel elérjük a nyájimmunitásnak azt a szintjét, ami már megállítja a járványt. Úgy gondolom, ekkor a maszk végre feleségessé válik
– zárta a virológus, aki szerint ősszel már bőségesen lesz vakcina, így a rizikócsoportok újra megkaphatják az oltást. Hozzátette: ha olyan új mutánsok jelennek meg, amelyek ellen nem védenek a jelenlegi vakcinák más forgatókönyvvel kell számolni.