Hamarosan megszűnnek a kihelyezett oltópontok a sikeres oltási rendszer miatt, és hazánk átáll a készenléti vakcinálásra. A regisztráció mellett most már a háziorvosnál is kopogtathatunk, ha vakcinát szeretnénk.
Forrás: MTI
Folyamatosan zajlik az oltás, a legfrissebb adatok szerint eddig 5 324 996 fő kapott a Magyarországon engedélyezett oltások valamelyikéből, ebből 4 157 681 fő már a második oltását is megkapta. Az oltási terv jól halad, a készenléti rendszer beállása előtt, gőzerővel oltottak hétvégén is az egész országban. Még 2,5 millióan vannak, akik nem regisztráltak koronavírus elleni oltásra.
A tömeges oltási rend során lehetett menni háziorvoshoz, oltópontokra, kórházakba vakcináltatni, ezt a most az úgynevezett készenléti oltási rendszer váltja fel
– mondta a Borsnak professzor dr. Rusvai Miklós virológus.
– De ez nem azt jelenti, hogy aki akar, az nem kap oltóanyagot. Annyi változik, hogy nem szükséges regisztrálni, hanem bárki jelentkezhet vakcinára a háziorvosánál, mert van készlet bőven. Senkinek sem kell attól félnie, hogy nem kap védettséget, ha akar, mert több oltóanyagból is áll rendelkezésre.
Jó hír, hogy a sikeres oltási kampánynak is köszönhetően Magyarország az élmezőnyben van Európában az átoltottság tekintetében. Továbbra is folyamatosan lehet regisztrálni a koronavírus honlapon, az érvényes regisztrációval rendelkezők pedig interneten is foglalhatnak időpontot az oltásra. Mivel a jelenlegi vakcinák ampullái típustól függően 5, 7, 10 adagot tartalmaznak, ezért a háziorvosok összegyűjtik a jelentkezőket.
Nem vész kárba egyetlen adag sem, úgy összegzik az orvosok saját praxisukban az oltakozókat
– folytatta a szakember.
– Most, hogy elindulhat a 12-15 évesek oltása is, ezt is figyelembe veszik, így egy rendelőben olthatnak egymás után felnőtteket, és kamaszokat is.
Év végéig mintegy 17 millió vakcina fog Magyarország rendelkezésére állni, így a magyar emberek „vakcinabiztonságban” vannak, és akár egy újabb járványhullám esetén is lenne elegendő vakcina. Azaz, most már csak az nem tudja beoltatni magát, aki nem akarja. A kormány múlt hét végén engedélyezte, hogy megkezdődhessen a 12-15 évesek oltása is. Ha regisztráció útján szeretné a szülő elindítani a gyermek beoltatását, akkor az online regisztráció során meg kell adni a gyermek nevét, életkorát, TAJ-számát, lakcímét és a szülő elérhetőségeit.
– A 15 év alattiak oltása jelenleg csak és kizárólag Pfizer-vakcinával lehetséges, Pfizer-oltások most még a kórházi oltópontokon is foglalhatók – árulta el Rusvai doktor.
– Ez számukra a legjobb oltóanyag, ez adja a legjobb immunizációt, és minimális panasz érkezett rá. Felmerül a kérdés, hogy mi van akkor, ha a gyereknek krónikus betegsége van, ez esetben a háziorvos dönt arról, hogy oltható-e.