A dél-koreai és a magyar külügyminisztérium képviselői, valamint a hozzátartozók és a teljes magyar sajtó jelenlétében leplezték le majd koszorúzták meg a 2019. május 29-én tragikus körülmények között elsüllyedt Hableány sétahajó áldozatai emlékére állított emlékművet a Margit híd Pesti hídfőjénél.
A turistahajónak, a tragikus napon este kilenc óra öt perckor máig tisztázatlan körülmények között ütközött neki a Viking Sigyn szállodahajó. Az ütközés következtében a Hableány fedélzetén
35 emberrel, köztük 33 dél-koreai turistával és a két fős magyar személyzettel felborult majd elsüllyedt.
A tragédiát mindössze 7 dél-koreai állampolgár élte túl akiket sikerült kimenteni az áradó Dunából a többi 28 ember életét vesztette a tragédiában.
Az ünnepélyes keretek között megtartott megemlékezésen Magyarországot Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, míg Dél- Koreát, Csö Csong Mun Külügy-miniszterhelyettes képviselte. Magyar Levente beszédében kitért arra is, hogy a tragédia nyomán az addig is jó külügyi kapcsolatok baráti viszonnyá alakultak a két ország között.
A közös baj, nem, hogy nem törte meg, hanem tovább mélyítette, barátsággá érlelte a Koreai és a Magyar nép kapcsolatát
- fogalmazott az államtitkár.
A megemlékezésen Csö Csong Mun, a Koreai Köztársaság külügyminiszter-helyettese köszönetet mondott a magyar kormánynak, a hatóságoknak, a magyar népnek, hogy mindent megtettek az áldozatok megmentése, felkutatása érdekében és hogy sokan imádkoztak az áldozatokért.
A gránitból készült, az áldozatok neveivel díszített emlékművet Földes László Ybl-díjas építész és társai tervezték, ami információink szerint 175 millió forintba került. Az emlékhely építése nem volt egyszerű: úgy tudjuk, a környéken futó közművekre és gázvezetékre különösen vigyázni kellett.Mint minden híd lábánál, itt is több közmű fut, amit át kellett helyezni. A legnagyobb munka mégis a fatelepítés volt.
Ez a terület nyáron olyan, mint egy katlan: süt a forróságtól. Ezért is helyeztük ide ezt a kis fát egy három köbméteres földlabdában – árulta el lapunknak Földes László.
A művész elárulta, hogy a fafajtaválasztás tudatos volt.
Ez egy gingko biloba, amely Koreában őshonos. Azt szerettük volna, hogy amikor a dél-koreaiak idejönnek emlékezni, otthon érezzék magukat, átéljék, hogy ez a hely értük van, nekik szól
- mondta az építész.
Az emlékmű avatására és az évforduló alkalmából rengeteg budapesti is kilátogatott a Duna partra, hogy egy szál virággal és mécsesekkel megemlékezzenek az áldozatokról.
A tragédia után két évvel, még mindig nem tisztázódott az, hogy mi történt azon az esős szerdai éjszakán. Minden idők legnagyobb magyar hajóbalesetének tárgyalása jelenleg is zajlik ahol a Viking Sigyn 64 éves kapitánya ellen halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétsége és segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt emeltek vádat.