Aktuális

Legkésőbb 2022-ben véget ér az óratállítás

Bors

Létrehozva: 2020.10.22.

Október 25-én kezdődik a téli időszámítás, hajnali 3-ról 2-re kell viszaállítani az órákat. Szombat éjszaka egy órával többet aludhatunk, bár nem mindenki fog kipihenten ébredni. 

Forrás: Pixabay

Hiába nyerünk egy órát, sokan vesztesként élik meg az óraátállítást – írja a Ripost. Ennek oka, ahogy a kronobiológusok is magyarázzák abban rejlik, hogy a biológiai óránk egy nagyon érzékeny „műszer”, melyet az óraátállítás könnyen kibillent a megszokott ritmusából. Ilyenkor sokan napokig nappal csak kóvályognak, éjszaka viszont álmatlanul forgolódnak...

Eltörli az EU az óraátállítást

Két év telt el azóta, hogy Európai Parlament 2018-ban polgári kezdeményezésre felkérte az Európai Bizottságot, tekintse át, és szükség esetén változtassa meg a nyári időszámításra vonatkozó irányelvet. Miután 4,6 millió válaszadó 84 százaléka javasolta az óraátállítás eltörlését, a Európai Parlament döntött, majd többször is módosított.

A ragéllamok eredetileg 2019-ben dönthettek volna arról, hogy melyik időszámítást rögzítik, ám a dátumot az EP áttette 2021-re. Hogy mindez mégse legyen ennyire egyszerű, a parlamenti képviselők egymás közötti egyeztetésre kérték a tagállamokat és az Európai Bizottságot annak érdekében, hogy az egységes piac működését ne forgassa fel az, hogy egyes országok a téli, míg mások a nyári időszámítás mellett döntenek. Így atztán, ha utóbbi úgy látja, hogy az egyes tagállamok tervei fennakadást okoznak az egységes piac működésében, egy éves halasztást javasolhatnak.

Téli időszámítást javasol a tudomány, nyárit akarnak az emberek

A természetes fénnyel kísért órákban tevékenyek inkább az emberek, miközben a sötétben ébredés visszavetheti az egész napos teljesítményünket – érvelnek a tudósok a téli időszámítás mellett. Ugyanakkor a Ripost által megkérdezettek többsége a nyári időszámítás megtartását szeretné, érveik megegyeznek a többgyermekes édesapa szavaival.
–Én a nyári időszámításnak örülnék, mert jobb szeretem, ha sokáig van világos. Igaz, amikor a gyerekek reggel sötétben mennek majd az iskolába, az furcsa lesz – mondja lapunknak István.
Nagy Ferenc ugyanakkor más véleményen van: – Még emlékszem a régi időszámításra, ami a télihez igazodott. Én azt hoznám vissza! Ha akkor jó volt, most is jó lesz! 

Balesetekhez vezet az óratekergetés

Az óraátállítás célja  a múlt évszázad közepi elrendelésekor az energiamegtakarítás volt, hiszen így hosszabbak a nappalok, több a napsütéses órák száma, később kell bekapcsolni az utcákon a közvilágítást és az otthonokban a lámpát.

Az ellenzők szerint ma már teljesen fölösleges az óratekergetés hiszen jelentős energiamegtakaírás nincs, ellenben az óraátállítást követő időszakokban sokkal ingerültebbek, feszültebbek az emberek, ami a rendőrség adatai szerint bizonyítottan több balesethez vezet.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek