Egy 13 éves lányt családja arra kényszerített a Fülöp-szigeteteken, hogy egy ünnepélyes ceremónia keretein belül feleségül menjen egy 48 éves férfihez. Az ünnepség egy teljes napon át tartott Mamasapano városában, és Asnaira Pamansag Mugaling a menyegző után az ötödik felesége lett a férjnek, Abdulrzak Ampatuannak.
Az eseményről több tucat fotó is készült, köztük olyanok is, ahol az ifjú pár megcsókolja egymást. A kényszerházasság története hamar bejárta a világsajtót és a nyugati világban hatalmas felháborodást váltott ki, hogy egy gyerek tulajdonképpen akarata ellenére ment hozzá egy nála 35 évvel idősebb férfihez.
Asnaira zavarodottan annyit mondott, hogy egyáltalán nem fél a házasságtól, ráadásul új férje nagyon kedves hozzá.
Meg kell tanulnom főzni, mert egyelőre még annyira nem megy. Szeretném a férjemet boldoggá tenni
– idézi a Sun napilap a 13 éves lányt, aki három héttel az esküvő után férjével egy új házba költözött. Abdulzrak farmerként dolgozik és munka mellett húzta fel közös otthonukat, Asnaira feladata pedig a háztartás vezetése és férje többi házasságából született, feleségével egykorú gyerekeinek nevelése lesz.
Boldog vagyok, hogy rátaláltam, vele tölthetem a napjaimat és hogy vigyáz a gyerekeimre. Fizetem a tanítattását is, mert szeretném, hogy addig tanuljon, amíg eljön az idő, hogy gyerekeket szüljön nekem
– magyarázza a férj, aki úgy tervezi, hogy felesége 20 éves korában már gyereket szül majd neki.
Filipinler'de 13 yaÅındaki bir kız çocuÄunun zorla 48 yaÅındaki Abdulrzak Ampatuan isimli adamla evlendirildiÄi düÄün töreninin görüntüleri ortaya çıktı. Durumun normal karÅılandıÄı ülkede 726.000 çocuk gelin bulunuyor. pic.twitter.com/zIoBuuL1yN
— HÃSEYÄ°N AVNÄ° KEMAL (@Hak2861) November 17, 2020
Az UNICEF adatai szerint a Fülöp-szigeteken mintegy 726 ezer kiskorú lány lehet férjnél. Az országban a 18 év alatti lányok 15, míg a 15 év alattiak 2 százaléka házasodik meg. Az ENSZ egyébként jogellenesnek minősíti a gyermekházasságokat, melyek veszélybe sodorják a gyerekek testi és lelki épségét.
– Amikor egy lányt arra kényszerítenek, hogy házasságot kössön, szembe kell néznie annak egy életen át tartó következményeivel. Kevés lehetősége lesz, hogy befejezze tanulmányait, ellenben férje nagy eséllyel bántalmazza majd, és terhessége alatt is gyakrabban léphetnek fel komplikációk. Mindezeken felül számolnia kell a társadalmi következményekkel, az esetleges kiközösítéssel, a kortárs csoporttól való elszakadással, valamint az akár generációkon át fenntartó elszegényedéssel is – magyarázza Anju Malhotra, az UNICEF szakértője.