Aktuális

Megdöbbentő kutatás: A demencia előszobájába jut a koronavírusos betegek nagy része

Bors

Létrehozva: 2021.01.09.

A koronavírus-osztályokon dolgozó orvosok és nővérek gyakran számolnak be arról, hogy a fertőzésben szenvedő betegek delíriumba esnek. Ez aggasztja a tudományos világot, mert a delírium a demencia előszobája.

Forrás: Pexels.com

Az American College of Chest Physicians kutatócsoport világszerte kétezer, intenzív osztályon kezelt koronavírus-fertőzött állapotát figyelte meg, és kiderült, 55 százalékuk delíriumtól szenvedett. Ez a szám rendkívül magas, mert általában a kritikus állapotban lévő betegek egyharmadánál fordulnak elő ilyen tünetek – írja a Natura című tudományos szaklap a novemberben nyilvánosságra hozott eredmények alapján.

Az eredmény azért olyan aggasztó, mert tudományos bizonyítékok vannak arra nézve, hogy a delírium növeli a demencia kialakulásának esélyét.

Növeli a demencia esélyét

Sharon Inouye, a bostoni Harvard Egyetem kutatója több mint 30 éve tanulmányozza a delírium sajátosságait, és kutatásai bebizonyították, hogy évekkel később a delírium valóban növeli a demencia kialakulásának esélyét, és felgyorsítja a kognitív képességek romlását. Mivel a delírium nagy számban jellemző a koronavírusos betegekre az orvosok javasolták, hogy vegyék fel a koronavírus tünetei közé a delíriumot, majd további kutatásokat sürgettek.

A demencia az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a világ tíz vezető halálokának egyike, amin a koronavírus nagy valószínűséggel csak tovább ront. Ma becslések szerint ötvenmillió diagnosztizált demens beteg él a földön.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek