Nem csak felhizlalják, sokszor meg is ölik az állatokat a felelőtlen látogatók. A minap Szegeden egy zsiráf pusztult el egy műanyag tárgytól, néhány éve pedig Budapesten egy víziló halt bele abba, hogy gumilabdát dobtak a szájába.
A szeretet öl. Legalábbis a hazai állatkertekben. A látogatók ugyanis sokszor kedveskedni akarnak, amikor mindenfélével etetik az állatokat. Ez a jobbik eset. 1994 augusztusában Süsü, a budapesti állatkert vízilova az emberi gonoszság áldozata lett.
– Valaki egy gumilabdát dobott a nagyra nyitott szájába, amit lenyelt a szerencsétlen, és később elzárta a vékonybelét. Kínok között pusztult el – mondja Hanga Zoltán, a fővárosi állatkert szóvivője, aki elmesélt egy másik rémisztő esetet is.
– Néhány éve az egyik gondozó arra lett figyelmes, hogy egy bácsi demizsonból önti a vörösbort az egyik víziló szájába. Igen, bort, demizsonból! Leállította, de azóta sem értjük, mi vezérelte.
Rémtörténeteket Szegeden is tudnak mesélni. Atlant, a zsiráf a minap pusztult el, miután lenyelt egy műanyag tárgyat. De Endrédi Lajos, a helyi állatkert gyűjteményvezetője más eseteket is említ.
– Egy arany oroszlánmajmunk úgy pusztult el, hogy egy felelőtlen látogatónk megfertőzte az etetés során. Gyanítjuk, hogy mielőtt bedobta az almát, még beleharapott, ez pedig az állat vesztét okozta. Az emberi herpeszvírussal szemben tehetetlen volt a kis majom szervezete.
A másik történet sem szívderítő. Az egyik emu állapota rohamosan romlott, ezért hosszas vizsgálódás után a műtét mellett döntöttek. Az állatkert dolgozói is megdöbbentek, amikor az állat gyomrából egy műanyag kólásüveg kupakja került elő, mellette pedig egy barack magja. Szinte biztos, mindkettőt egy látogató hajította be az állathoz, így nyelhette le ôket. Az emut végül sikerült megmenteni, ez az állat még szerencsésen megúszta a helyzetet.
– Sajnos sok a felelőtlen látogató – folytatja Hanga Zoltán. – Nem feltétlenül rossz szándékúak, csak nem tudják, hogy a legjobb az lenne, ha egyáltalán nem etetnék az állatokat. Németországban például szigorúan tilos és hatalmas bírságot rónak ki a szabály ellen vétőknek. Pedig higgye el mindenki, nagyon nagy bajt tudnak okozni a bedobált ételekkel. Előfordult, hogy egy madár bélgyulladást kapott a sós perectől, majd el is pusztult. A hatvanas évekig, amíg nem védtük üvegfallal és hálóval a majmokat, több is emberről átadott cseppfertőzésben pusztult el.
A legrémesebb eset pedig az volt, amikor az egyik majom TBC-t kapott valamelyik látogatótól. Sajnos nem lehetett megmenteni.
Elhíznak az etetéstől
Nem csak a bedobált tárgyak lehetnek halálosak az állatokra, hanem a túletetés is. Malajziában például diétára fogtak egy orángutánt, mert a turisták éveken át jobbára gyorséttermi ételek maradékát dobták a ketrecébe. A százkilós, Jackie névre hallgató állat pont a dupláját nyomja annak, ami egy orángutánnál normális lenne.
– Az állatok ebben a közegben sajnos eleve kevesebbet mozognak, mint a természetben, hiszen az ételért nem kell küzdeniük. Éppen ezért könnyen elhízhatnak, erre pedig csak rátesz, hogy a látogatók közül többen is ételt dobálnak a ketrecbe vagy a kifutóba – mondja Endrédi Lajos, a szegedi állatkert munkatársa. – Nem véletlen, hogy a ragadozóknak felkötjük a húst a ketrecben, mivel rá kell őket venni arra, hogy mozogjanak.