Aktuális

Mennyit igyunk a kánikulában? Vízmérgezést kaphat napi 5 liter folyadéktól

Címkék
víz

Bors

Létrehozva: 2019.07.17.

Úton-útfélen arról beszélnek, hogy nyáron mennyi vizet kell meginni. Sokszor tévhitekkel riogatják egymást az emberek. Lássuk, hogy mi igaz és mi nem a hidratáltságról.

Csak akkor veszítünk értékes folyadékot, ha izzadunk - hamis

Már csak a puszta légzéssel is párátlanít a szervezet. Emellett a jól működő vesék kordában tartják a vizeletet, ezáltal csak annyi folyadékot engednek ki a szervezetből, amennyire már nincs szükség. 

Legalább két liter vizet meg kell inni naponta - hamis

– Ez csak részben hamis, mert nem vizet, hanem naponta minimum két liter folyadékot kell bevinni a szervezetbe. Ez lehet leves, vagy bármi más folyadék –- mondja a Borsnak dr. Komáromi Zoltán háziorvos. A doktor úr szerint a legegészségesebb az, ha minden órában egy pohár vizet vagy folyadékot iszik.

Evés közben nem szabad inni - hamis

Sok családban riogatják a gyerekeket ezzel a tévhittel. Pedig, ha kicsit ki van száradva az ember szája, akkor a megrágott étel nem tud kellőképpen összekeveredni a nyállal. Ezért jót tesz az emésztésnek, ha pár korty vízzel nyeli le az ételt. 

Sok víz, kevesebb ránc - igaz

Tény, hogy a kiszáradt bőr nagyon ráncos. De a bőr nedvességét a külső rétege szabályozza, nincs olyan közvetlen összefüggés a folyadékbevitellel. Az nem teljesen igaz, hogy csak a vízivástól lesz kevesebb szarkalába. 

–  A bőrsejtek hidratáltságáért a kollagén a felelős, ami a vízzel párosulva fejti ki jótékony hatását – mondja a háziorvos.

Nincs olyan, hogy túl sok víz - hamis

Ahogyan a kiszáradás, úgy a túlhidratáltság is veszélyes. 

– Körülbelül olyan napi 5–6 liter víznél léphet fel a vízmérgezés, ilyenkor felborulhat az ionháztartás – figyelmeztet a háziorvos. Ha egyszerre túl sok vizet iszik, akkor levertséget, hányingert, akár görcsöket érezhet. A legrosszabb esetben kómához, sőt halálhoz vezethet a hirtelen nagy mennyiségű folyadékbevitel. Ilyenkor a szervezet nem képes az elektrolitokat kellőképpen kiválasztani, túlhígul a vér. Ez a víztöbblet a vérben utazva eléri a sejteket és a szerveket, például akár az agyat is. 

A száraz száj a dehidratáltság jele - igaz

A kiszáradást legelőször a száj és a nyelv jelzi.

– A legérzékenyebb műszerünk a nyelv, ha felragad a szájpadlásra akkor kiszárad a szánk és a szervezet igényli a folyadékot – mondja Zoltán.

Eleget ittunk, ha világos a vizeletünk - igaz

– A sötét vizelet legtöbbször a kiszáradás tünete. Ha elegendő mennyiségű folyadék van a szervezetben, akkor a jól működő vesék megtisztítják a salakanyagoktól a testet, így lesz világosabb a színe – mondja a háziorvos. 

A kávé dehidratál - igaz

A kávé koffeintartalma elveszi a vizet a szervezetből. A tudósok szerint egy-két csészétől még senki nem fog kiszáradni, de dr. Komáromi Zoltán szerint nem árt az óvatosság, inkább igyon mellé egy pohár vizet, abból baj nem lehet.

Nyerő a görögdinnye

Zöldségekkel és gyümölcsökkel is hidratálhat. Az eper 92 százaléka víz, a sárgadinnyének a 90 százaléka, az uborkának a 95 százaléka, a paprikának pedig a 92 százaléka folyadék. A zöldségeknek több mint a fele vízből áll.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek