Az egészségügyi dolgozók végre fellélegezhettek volna egy kicsit a koronavírus-járványból, erre most a hőség miatt kapnak jóval több riasztást a mentősök.
Forrás: Metropol
– A hőség idején teljes kapacitással dolgozik a mentőszolgálat, egy időben körülbelül 1500 mentős van szolgálatban, váltásokban. A járvány után most újabb erőpróba ez nekünk. Szerencsére a korszerű sárga mentőautókban már klíma is van, ami javít a munkavégzés körülményein, de gyakran a helyszínen forróságban kell dolgozni, ami a mentősöknek is komoly fizikai megterhelés – mondta el a Metropolnak Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
– Általában 3300 körüli esetük van a mentőknek egy nap Magyarországon, ez most a hőség miatt 10-15 százalékkal, mintegy 3800-ra nőtt.
– Ha hosszú lesz ez a hőségperiódus, az idősek, a szívbetegek kezdenek kimerülni, főleg az ő egészségükért kell aggódni. De elájulhat egy egészséges ember is, ha tűző napon áll, és nem iszik elég folyadékot. Az utakon éles a napfény, nagy a meleg, megváltozik a reakcióidő, így a közlekedőktól is nagyobb figyelmet igényel ez a hőség, ráadásul fáradkékonyabbak is vagyunk ilyenkor – tette hozzá Győrfi Pál.
– Ilyenkor az alkoholfogyasztás is munkát ad a mentőknek, mert kevés szeszes ital is az ember fejébe szállhat. Sok esetben azért hívnak minket, mert a földön fekszik valaki, aki alkoholt ivott a nagy melegben a “normál” folyadékbevitel helyett – magyarázta a szóvivő.
– A tipikus nyári balesetek száma ugrásszerűen megnő, hiába a sok figyelmeztetés, hogy ne fürödjünk például bányatóban, alattomos sodrású folyóvizekben, és ne ugorjunk vízbe felhevült testtel a vízibicikliről! A kicsikre különösen kell vigyázni, mert ők imádnak pancsolni, ami lehet akár egy kis kerti medence is, ahol el lehet csúszni, ami számukra fulladásveszélyt jelent. Nekem is van négy gyerekem, mi szülők tudjuk, hogy a picikre mindig figyelni kell, ha vízfelület van a környéken.