Bátran ki lehet jelenteni, hogy idén pikkpakk meglesz a tavaszi nagytakarítás, hiszen többet fertőtlenítjük a lakást a járvány miatt, ám sokan sajnos engedtek a gyeplőn a napi fertőtlenítési rutint illetően.
Egy éve, hogy beköltözött a mindennapjainkba a koronavírustól való félelem és a kérdés, hogy vajon hogyan tudjuk a legjobban védeni családunkat és magunkat, annak érdekében, hogy elkerüljük a fertőzést. Kellett idő, míg kialakult a napi fertőtlenítési rutin, ám most még fontosabb, hogy azokat a tárgyakat is kezelésbe vegyük, amelyek ott vannak a szemünk előtt, mégis elfelejtjük, hogy mekkora vírushordozók lehetnek. Dr. Bense Tamás családorvos összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat. Ajánlott listát írni arról, hogy mikor mit fertőtlenített utoljára, hogy ne maradjon ki semmi.
Alig telik bele pár percbe, de ha a gyakran használt felületeket naponta egyszer letakarítjuk, azzal hozzájárulhatunk a fertőzés terjedésének megakadályozásához. Fontos, hogy erre készítsünk egy tervet, hogy ne maradjon ki semmi. A megszokott felületek mellett fektessünk nagyobb hangsúlyt a lábtörlők, szőnyegek és a padló napi vegyszeres tisztítására is. Érdemes hipós rongyot tenni a lábtörlőre, hogy a cipő talpával se vigyük a lakásba a kórokozót.
Ezeket törölje át mindenképp:
• Ajtókilincsek
• Villanykapcsolók
• A hűtőszekrény és a mikrohullámú sütő ajtaja
• Fiókgombok
• Tv-távirányító
• WC-lehúzók
• Csaptelepek
Keressünk olyan spray-ket vagy tisztítókendőket, amiken az szerepel, hogy a kórokozók 99,9%-át elpusztítják, mert az vajmi kevés, ha csak a baktériumokat öli meg. Ezeket azonban ne töröljük le közvetlen azután, hogy befújtuk velük a felületet, hanem várjunk pár percet, míg hatnak. Ha ilyenek nem állnak rendelkezésünkre akkor az ecet vagy a hipó is megteszi.
Habár a szappan és a víz nem pusztítja el az összes kórokozót, a szappanos vízzel történő tisztítás is hatékony lehet a koronavírus és bizonyos baktériumok felületekről történő eltávolításában.
Bense Tamás szerint a védekezés első vonala az, hogy megszűrjük, mit viszünk be az otthonunkba. Fontos, hogy a ruhákat, cipőket és az olyan tárgyakat, mint például a táska, kulcs, bevásárlószatyor, az előszobában tegyük le. Ott pihentessük, fertőtlenítsük és csak azután vigyük tovább a lakás többi helyiségébe.
Ha lehetőségünk van, a fertőtlenítésükhöz szerezzünk be ózongenerátort erre a célra. Egy ilyen készüléket már 25 ezer forinttól lehet venni.
Nyissuk ki az ablakokat esetleg pluszban kapcsoljunk be egy ventilátort, hogy áramoljon a levegő így nem csak kicserélődik lakásunk esetlegesen szennyezett levegője, de eltávolíthatjuk a tisztítószerek alkalmazásakor keletkező erős és irritáló szagokat is.
Szoktassuk le az állatainkat arról, hogy felmenjenek az asztalra, vagy az ágyra. Kis kedvenceink rengeteg vírust és kórokozót hordozhatnak, hisz a sétáltatásuk során összeszednek mindent. Ne dögönyözzük, simogassuk őket és ne hagyjuk, hogy nyalogassanak. Ha ezt nem tudjuk megállni akkor utána mindig mossunk kezet!
– Azt hihetnénk, hogy ezeket mindenki tudja, de a tapasztalatok sajnos nem ezt mutatják – árulta el a Borsnak Benke Gábor, a TAK takarítókommandó vezetője.