Pénzzel már nem, de apróbb ajándékokkal, kedves meglepetésekkel meghálálhatja a beteg az orvosának a törődést. Igen ám, de sok doktor már eddig sem vette jónéven, ha nem az általa elképzelt „tarifát” kapta, és ez az orvoskaszt továbbra is létezik.
Egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, aki hálapénzt ad vagy fogad el. A nemrég elfogadott egészségügyi törvény módosításában az is szerepel, hogy az orvos vagy ápoló kezelés után vagy kéthavonta egyszer viszont elfogadhat ajándékot.
Az ajándék értéke azonban nem haladhatja meg a minimálbér öt százalékát, vagyis nagyjából nyolcezer forintot.
A Bors több orvost is megkeresett, akik közül a legtöbben teljes mértékben egyetértenek a hálapénzzel kapcsolatos jogszabályi szigorításokkal. Igaz, a megkeresett orvosok egyike sem vállalta az arcát és a nevét arra hivatkozva, nem szeretne kollégái céltáblájává válni, hiszen vannak olyanok is, akik bizony elvárják a nehezen összekuporgatott ropogós bankókat.
– Én teljes mértékben egyetértek a szigorításokkal, de sajnos nem mindenki van ezzel így
– mondta a Borsnak egy vidéki kórház sebésze.
– A fiatal kollégákra inkább jellemző a hálapénz elutasítása, bennük még tényleg buzog a hivatásuk iránti szeretet, elkötelezettség, sem morálisan, sem szakmailag nem tartja helyesnek a hálapénz jelenségét.
Több fiatal orvos barátommal beszélgettünk a témáról és mindannyian egyetértettünk abban, hogy nekünk jobban esik, ha a beteg meggyógyul és egészségesen megy haza a kórházból. Akadt olyan betegem, akinek a cipője talpa szinte teljesen elvált a felsőrésztől, de megpróbált pénzt adni. Amikor megmondtam neki, hogy nem fogadom el, és higgye el, enélkül is ugyan- úgy foglalkozom vele, elsírta magát – emlékezett vissza a fiatal orvos, aki szerint az a doktor, aki elfogadja a pénzt, egy idő után már nem a beteget látja, hanem kizárólag az anyagi haszon lehetőségét.
Vannak azonban olyan orvosok is, akik már így szocializálódtak, és továbbra is igényt tartanak a fizetéskiegészítésre.
– Az egyik betegem mesélte, hogy a magánpraxisból átvitte az orvosa az állami kórházba, hogy ott végzi el a műtétet. Az orvos közölte, hogy a műtét így teljesen ingyenes, de a tiszteletdíját ki kell fizetnie, ami 80 ezer forint
– mesélte egy másik orvos a Borsnak, aki hozzátette, hogy a beavatkozás egy félórás rutinműtét volt.
– Az orvosoknak ez a vékony rétege nem örül a törvényi szigorításoknak, ezek azok az emberek, akik megmondják, hogy mennyit kérnek egy műtétért. Ők gyakran vezető szerepben dolgoznak, így ezt a szokásrendet erőltetik rá a többiekre is. Őket hiába próbálná a beteg meglepni egy ajándékkal. Ismerek olyat, aki megmondta, neki senki se vigyen ajándékot, kizárólag a tiszteletdíja érdekli.
Az egészségügyi törvény módosításának köszönhetően nem csak a hálapénzt elfogadó, de a kifizető személy is büntethető. Tehát egy új korszak elején tartunk, nyilván a fejekben is tisztázódnia kell, hogy mik a törvényes lehetőségek. Pénz helyett ajándék. Nőknek kedves ötlet egy ajándékkosár összeállítása, melybe kávét, teát és édességeket tehet. Férfiaknak előnyösebb lehet egy igényes ital, melyből szerencsére több is van a meghatározott összeg alatt.
Csokor virág: 3000–6000 forint
Desszert: 1500–3000 forint
Rúd téliszalámi: 8000 forint
Páros mozijegy: 2000–4000 forint
Csomag kávé: 1000 forint
Tábla csoki: 300 forinttól
Páros színházjegy: 10 000–12 000 forint
Páros éttermi utalvány: 15 000–20 000 forint
Wellness utalvány: 50 000 forinttól
Óra, ékszer: 20 000 forinttól