A legtöbb ország már az enyhítések útjára lépett, de a koronavírus delta variánsa miatt újra megugrottak a fertőzésszámok, az oltási kedv ezzel szemben minden országban csökkent. A magas átoltottsági adatok miatt egyelőre csak Magyarországon érezhetjük biztonságban magunkat, de mi van azokkal, akik külföldre utaznának?
Két héttel az enyhítések után, most újra korlátozó intézkedéseket vezetnek be. Hétvégétől a bárok, éttermek éjfélkor zárnak, a szórakozóhelyek bezárnak. A vendéglátóhelyeken kötelező 1,5 méteres távolságot tartani, és csak kétharmados kihasználtsággal működhetnek.
Egyre nagyobb a fertőzésszám, ősztől vakcinaigazolást kérnek a rendezvényeken, szórakozóhelyeken. A nyitást a delta mutáns miatt halasztották el, július végén enyhítenek.
A nyitást július végére halasztották. A bárokban és éttermekben csak asztali kiszolgálás lehetséges, egy lakásban maximum 20 ember gyűlhet össze. A kormány szerint nagy az esély arra, hogy az oltatlanok körében hamarosan kialakul a negyedik hullám.
Spanyolországot, Ciprust és Portugáliát kockázatos területté nyilvánította Németország és Franciaország. Nem tanácsolják ide az utazást, és az innen érkezőket karanténra kötelezik. Portugáliába jobb, ha csak EU-s igazolvánnyal utazik valaki, ugyanis ott mindenhol, hotelekben is elkérik.
Ide már csak az oltottak utazhatnak be július 14-től, vagy akik fél éven belül átestek a fertőzésen.
Ausztriában mindenhol kérhetik az EU-s védettségi igazolványt. Enyhén emelkednek a számok, a kormány vészforgatókönyvvel készül a járvány berobbanására.
Az oltatlanoknak 14 napra karanténba kell vonulniuk, ha külföldről érkeznek.
Minden beutazótól július 15-től védettségi igazolványt kérnek.
Belépéskor védettségi igazolványt kell felmutatni. Aggodalomra ad okot, hogy az ország csupán 38 százaléka van beoltva, és közülük a legkevesebben a tengerparti településeken.
Kiss Róbert Richárd turisztikai szakújságíró a Borsnak elmondta, hogy aki ezen a nyáron külföldi utazást tervez, annak bele kell kalkulálni, hogy az aktuális járványügyi helyzet könnyen felülírhatja a terveket.
A be-és kiutazási feltételek is gyorsan változhatnak, ezért ajánlott közvetlenül az utazás előtt is tájékozódni a konzuli szolgálat honlapján a friss információkról.
Például a németek is a britekhez hasonlóan jártak, a delta variáns berobbanása miatt a Portugáliából hazatérők azt tapasztalták, hogy tíz nap karanténra kötelezték őket, még az oltottakat is. Mindkét országból érkező turisták a bejelentést követően pánikszerűen foglaltak hazautat, sokan a 3-4 szeres útiköltségtől eltekintve.
De a Horvátországba szállást foglalt magyarokat is meglepte, hogy a szezon kezdetén még oltatlanul is várták a turistákat, 1 hónappal későbbi rendelkezések szerint, pedig már csak beoltva vagy hivatalos teszttel lehet az országba belépni. Sokan átfoglaltak Montenegróba, mert oda oltás és teszt nélkül is lehet utazni. A horvátokhoz a Sinopharm mindkét dózisának felvétele után lehet beutazni, a többi oltásnál az első felvétele utáni 22-42 nap között. Érdemes az EU-s zöld igazolványt letölteni a mobiltelefonunkra, vagy háziorvostól nyomtatott formában magunkkal vinni, amit Horvátországban is elfogadnak – mondta el Róbert.
A legnagyobb biztonsággal akkor utazhatunk, és kerülhetjük el az adott országon belüli korlátozásokat, ha be vagyunk oltva és a magyar oltási igazolvány mellett, van EU-s zöld igazolványunk. Ebben az esetben is figyelembe kell venni, hogy sok ország nem fogadja el a keleti vakcinákat, például a WHO által jóváhagyott Sinopharmot sem ismerik el mindenhol az EU-ban, a Szputnyikról is saját hatáskörben döntenek az országok.