Ha nem vágyik barnább bőrtónusra, talán ma már nem is élne.
Két évvel ezelőtt, mondhatni a véletlennek köszönhetően vette észre egy akkor 32 éves nő, hogy tudomra van. Ha akkor figyelmetlenebb, ma már minden bizonnyal nem élne.
Az ausztráliai Perth városában élő Rhianne Miller épp a születésnapjára készült. Úgy gondolta, a bulira nem ártana egy picit sötétebb bőrtónus, így vett egy önbarnító krémet – amit azelőtt soha. Bekente magát, majd másnap – amikor apróbb egyenetlenségek, világosabb foltok után kutatott, egy csomót tapintott ki a mellében. Azonnal orvoshoz fordult, egy héttel később pedig megkapta az aggasztó diagnózist:
második stádiumú mellrákja van.
Egy hónap múlva már életmentő masztektómián esett át, a bal mellét távolították el. A következő két évben pedig hat kör kemoterápia és sugárkezelés várt rá. Noha februárban az orvosok gyógyultnak mondták ki, még öt évig kell szednie gyógyszereket, hogy a daganat ne térjen vissza.
– Az első hét – amíg nem tudsz semmit – a legnehezebb. Aztán találkozol a sebészekkel, elkezdtek tervezni, végre tudod, mi fog történni, és csak haladsz az eseményekkel – magyarázta Rhianne, akinek a saját bevallása szerint az egyik legnehezebb aspektusa az elmúlt két évnek az volt, hogy egyedül kellett mindennel megküzdenie – olvasható a Daily Mail Australia beszámolójában.
– Szingli voltam, amikor diagnosztizáltak, és most is szingli vagyok – magyarázta, hozzátéve: sajnos a gyógyszerek miatt, amit kapott, könnyen lehet, hogy soha nem ismerheti meg az anyaság örömét. A szer, amivel kezelték, negyvenéves koráig nem ürül ki a szervezetéből, ez idő alatt pedig nagy eséllyel lenne vetélése, vagy születne súlyosan beteg gyermeke – amit nem szeretne kockáztatni.
Mindezek ellenére Rhianne Miller igyekszik pozitívan hozzáállni az élethez és a lehetőségeihez.
Annyi mindent elvettek tőlem, de mindezek helyébe érkezett ez a csodálatos érzés, hogy hálás vagyok minden egyes megélt napért.
Őrület, de a harc kilencven százaléka a hozzáállás. Ha nem optimista hozzáállással kezdesz bele, akkor az rendkívül nehéz és mentálisan kimerítő – árulta el, kitérve arra: az elmúlt két év nem csak lelkileg, de fizikailag is kimerítette.
– A tested fáradt, te is fáradt vagy, nem működsz, nem is igazán tudodod nyitva tartani a szemed, amikor valaki beszél hozzád, nem is tudsz rá figyelni a kemó alatt.
Noha a mammográfiát világszerte 40 éves kor felett ajánlják, a még mindig csak 34 éves Rhianne esete is mutatja: korábban sem árthat a vizsgálat. Az ausztrál nő ugyanis tökéletesen egészséges és fitt volt – egészen addig a pillanatig, amíg ki nem tapintotta a csomót, nem is sejtette, hogy bármilyen baja lenne...