Már kapható a gyógyszertárakban az első otthoni Covid-gyorsteszt. Ezzel beazonosítható a tünetes betegek fertőzöttsége, a múltbeli, már lezajlott fertőzés, sőt az oltottak védettsége is. Rusvai Miklós virológus szerint érdemes megcsináltatni.
A Biosynex Autotest Covid-19 az első olyan, Magyarországon forgalomba kerülő gyorsteszt, amit otthoni használatra is engedélyeztek. Csupán csak egy apró szúrás az ujjbegybe, és tíz percen belül megtudjuk, hogy fertőzöttek vagyunk-e jelen pillanatban, átestünk-e a betegségen, de azt is, védettek va- gyunk-e az oltás után.
Ez egy úgynevezett enzim alapú gyorsteszt
– mondta Rusvai Miklós virológus.
– Ujjbegyvérrel működik, a dobozban lévő műanyag lemez vályújába kell csepegtetni a vért, utána a teszten lévő ablakot kell figyelni. Ha egy vonal jelenik meg, az azt jelenti, hogy jól végeztük a tesztet, ezt egy C betű jelöli. A következő, az IgM-vonal, friss fertőzést jelent, az IgM típusú ellenanyagok a vérben öt nappal a fertőzés után kezdenek el termelődni, aztán a 10-15. napon érik el a csúcsukat, a harmincadik napra pedig ki is ürülnek. Tehát ha ennél a feliratnál látunk csíkot, azt jelenti, hogy nem túl régen fertőződtünk, egy hónapon belül. A harmadik vonal az az IgG, ami körülbelül a hetedik napon kezd termelődni, de kezdetben még nem igazán mérhető a mennyisége, a csúcsát nagyjából a 21. napon éri el, és onnantól elég hosszan megmarad, körülbelül hat hónapig a fertőzés után IgM-pozitív lesz az ember. Tehát ha csak az IgG és a C jelnél van csík, akkor jól végeztük a tesztet és egy hónapnál régebben fertőződtünk meg. Ha mindhárom csík megvan, akkor 2-4 héttel a vizsgálat előtt fertőződött meg a tesztelő. S bár ez nem minősül hatósági tesztnek, de egyrészt magunk megnyugtatására, és a másokkal való találkozás eldöntésére is segítség. Én megcsinálnám, ha nem tudnám, hogy negatív vagyok – mondta a virológus.
Azoknak is megoldás lehet, akik már megkapták a Covid-19 elleni védőoltást, és szeretnének meggyőződni arról, hogy biztosan kialakult-e már náluk a védettség.
Az oltottak védettségénél szintén ugyanez a három csík jelenik meg oltás után, ha rövid időn belül nézzük
– folytatta a szakember. – Tehát az mindegy, hogy fertőzés vagy oltás utáni immunitást szerzett a tesztelő, a kettő egymástól nem különíthető el, csak az által, hogy az illető tudja, be van-e oltva. Ha valakiben kialakult az immunitás a korábbi fertőzés esetében nincs szükség oltásra, de ártani nem árt, mert hosszabb lesz a védettség. Közel 100 százalékos a teszt hatékonysága, pozitív esetekben teljesen megbízható, ha pozitívat mutat a teszt, azt jelenti, hogy sok antitest van a szervezetünkben.
Negatív esetekben kicsit kisebb az érzékenysége miatt. A virológus felhívta a figyelmet arra, hogy nem minden esetben működik a gyorsteszt.
Fontos tudni, hogy azoknak, akik vérhígítót szednek, náluk ez a teszt nem mindig működik, mert a vérhígító hatására a vér nem alvad elég gyorsan, ezért az ablakokban nem csík jelenik meg, hanem piros maszat.
A svájci teszt ára 6500-8000 forint között van jelenleg. Az eredménye tíz perc alatt kiderül.