A tenyérnyi mókust a földön, sérülten találta egy állatbarát, aki azonnal a legközelebbi szakembert hívta, mit tegyen. A Turbó névre keresztelt jószágnak szerencséje volt, a gyors segítségnek köszönhetően megmene- kült, de egyik lábát amputálni kellett.
Február végén, március elején kezdődik a kölyökmókusszezon az állatmentő szervezeteknél. Csak a Fehér Holló Vadmentő Alapítvány évente 50–100 csöppség életét menti meg. A kicsik a letört ágak, kidőlt, kivágott fák miatt esnek le fészekkel együtt, vagy esnek ki a fészekből.
Sajnos az is előfordul, hogy leverik a mókuscsalád otthonát. A természetvédelmi szervezet nem győzi felhívni az emberek figyelmét, ha valaki sérült, árva mókust talál, a hozzá legközelebb eső szakembereket hívja.
– Sokan jót akarnak a kölyöknek, mindenfélével etetik, itatják, pedig éppen ezzel tesznek rosszat – kezdte Németh József, az alapítvány vezetője. – Ezért is fontos, hogy szakembert hívjanak, aki ért hozzá. Egész nap csörög a telefon nálunk, a mókusok mellett itt van a vadmalacok, mezei nyulak, és most már a róka- és borzkölykök találásának az időszaka is – mondta el.
A szervezet gondozásában most is van kisróka, süni, őzikék, de vannak mentett madarak, sőt denevérek is. És hozzájuk került a Balatonakarattyán talált mókuskölyök is, akinek nyílt törése volt.
– Négyhetes körül volt Turbó, amikor egy állatszerető úriember hívott bennünket miatta – mesélte József. – Nagyon magasról eshetett le, mert csúnya törést szenvedett, már szinte csak a bőr tartotta a lábát. Rögtön hívtuk a partner állatorvosi klinikát, ahol már várták a csöpp jószágot. Bár nagyon rizikós az altatása a rágcsálóknak, főleg a kölyköknél, de itt csak az amputáció és az altatás jöhetett szóba. Szerencsésen sikerült is, Turbó az egyik kedves önkéntesünkhöz került, vár rá a rehabilitáció. Őt már nem lehet majd visszaengedni a természetbe, így véglegesen családba került.