Aktuális

Pécsi szakemberek szoríthatják vissza a koronavírus-járványt – allergiagyógyszer lehet a kulcs

Bors

Létrehozva: 2021.02.18.

A pécsi Virológiai Nemzeti Laboratórium is részt vesz egy, a koronavírus kezelésében hatásosnak tűnő gyógyszer nemzetközi fejlesztésében. Ha a szer hatékonynak bizonyul, általa visszaszorítható lesz a járvány terjedése.

Forrás: Pexels.com

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusai tavaly nyár óta egy nemzetközi projektben segítik a koronavírus elleni harcot.

A pécsi virológusok nem csak vakcinagyártásba fogtak bele, gőzerővel azon dolgoznak, hogy olyan molekulákat találjanak, melyek gyógymódot jelenthetnek a koronavírus betegségben szenvedőknek.

A járvány idején számos gyógyszergyár a meglévő készítményeket új nézőpontból vizsgálja, hogy vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerként felhasználhatók-e a koronavírus ellen, ezzel párhuzamosan pedig intenzív kutatás-fejlesztést is végeznek új COVID-19 ellenes terápiák kidolgozására – írták a szakemberek a Facebookon.

Az egyetem részvételével zajló nemzetközi projekt keretében a német Ursapharm Arzneimittel és az osztrák Cebina klinikai tanulmányban vizsgálja az antihisztaminként ismert, az antiallergiás terápiában évek óta sikeresen alkalmazott azelasztin-hidrokloridot. A klinikai tanulmány célja az, hogy igazolja, hogy a hatóanyag hatásos a betegek szervezetében a SARS-CoV-2 fertőzés ellen. Az ezzel kapcsolatos laboratóriumi vizsgálatokat a Jakab Ferenc professzor által vezetett Virológiai Nemzeti Laboratóriumban végezték. A vizsgálat már ott tart, hogy a héten megkezdődött a klinikai vizsgálat Németországban annak igazolására, hogy

az azelasztint tartalmazó orrspray képes-e visszaszorítani az orrnyálkahártyán a vírus megtapadását és szaporodását a fertőzés korai szakaszában,

ezáltal megakadályozza a betegség kialakulását és a betegség súlyossá válásár. A külföldi klinikai vizsgálatokkal párhuzamosan a magyar klinikai tesztelés tervezését is megkezdték. Ha a közelgő klinikai vizsgálatok pozitív eredménnyel zárulnak, az hatalmas áttörést jelenthet a vírusok terjedésének ellenőrzésében és a jelenlegi járvány visszaszorításában.

Jakab Ferenc még júliusban számolt be a kutatásról, s akkor felhívta a figyelmet arra, hogy bár a laboratóriumi eredmények nagyon ígéretesek, a kísérleteket széleskörű klinikai vizsgálatoknak kell követniük, hogy a hatóanyag tényleges terápiás alkalmazhatóságát is igazolják.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek