Esküvőre készül, tűkön ülve várja a nyárra kiírt gyermeke érkezését, és továbbra sem mond le nagyratörő álmairól Galamb Alex. A roma pék a nyomorból tört ki, és szeretne más szegény gyerekeknek is példát mutatni.
Forrás: Knap Zoltán
Édesapja korán meghalt, édesanyja pedig tiltotta az iskolától, de Alex mégis tanulni vágyott. 13 évesen bekéredzkedett a gyermekvárosba, és akármennyire is meglepő, ott ismerkedett meg a vízöblítéses vécével, és az olyan, mások számára talán alapvetőnek tűnő szabályokkal, hogy az illemhely használata után kezet kell mosni. Mindezt ő maga meséli el a múltjáról.
– Szégyenkezhetnék, mert ha őszinték vagyunk, nagyon gáz, hogy olyan dolgokkal nem voltam tisztában, amelyeket mások már szinte a születésüktől kezdve megtanulnak otthon. De éppen azért mondom el, milyen helyzetben éltem, hogy felnyissam a hasonló környezetben nevelkedők szemét, igenis van kiút a szegénységből! A megoldást elsősorban magunkban kell keresnünk, de persze nem árt, ha kapunk külső segítséget – mondta a Vasárnapi Borsnak Galamb Alex.
A hernádnémeti cigánysoron élő fiatalembert tavaly nyáron mutattuk be, és kíváncsiak voltunk rá, mi történt vele azóta.
– Rengeteg minden! Rossz is, de azokról felesleges beszélni, ha egy csomó jóról beszámolhatok – kezdte nevetve Alex.
Tavaly még arról álmodott, hogy bevezetik a házába a vizet, és kialakíthat az otthonában egy tanműhelyt. Ez azóta részben már megvalósult. Az általa elindított Sütni jó! kampány keretein belül hetente többször összegyűjti a házában a településen élő magyar és cigány gyerekeket, hogy megmutassa nekik, hogyan készül a zsemle, a bukta, a pizza vagy akár a kalács.
Szeretnék nekik irányt mutatni és lehetőséget adni
– folytatta a lelkes pék, aki tavaly óta több sütőipari cégtől is komoly támogatást kapott. Már nem a házi gáztűzhelyben készíti a finomságokat a gyerekeknek, hiszen több profi villanykemencéje is lett.
– Az egyik banktól 300 ezer forint támogatást kaptam, amiből csempét és járólapot vásároltam. A tanműhely falát ezzel burkoltuk le, a padló rendbe- hozatala még néhány hetet várat magára, mert hamarosan kialakítják a vizesblokkot, és akkor majd fel kellene törni – mesélte vidáman.
A roma pék több mint egy éve magyar lányt szeret. Mónival az interneten ismerkedett meg. Saját bevallásuk szerint szép lassan kerültek közelebb egymáshoz, és az első együttlétre is három hónapot vártak.
– Semmit sem szerettünk volna elsietni. Most viszont már az első közös gyermekünket várjuk. A kisfiunk nyáron születik, addigra mindenképpen szeretnénk, ha elkészülne a fürdőszobánk. Nem mindegy, hogy a babát milyen körülmények közé hozzuk haza
– árulta el Alex.
Móninak az előző kapcsolatából már van egy ötéves kislánya. Vanesszát a péklegény a saját gyermekeként szereti, féltőn gondoskodik róla.
– Van, hogy az óvodában is Galamb Vanesszaként mutatkozik be – mosolygott a pótapuka, aki persze a kishölgyet is szeretettel tanítgatja a szakma fortélyaira. Hogy bemutassák, mit tud a kislány, Alex fel is tette a kérdést, miért teszünk élesztőt a süteményekbe.
– Pihentessük a tésztát, hogy puha legyen, az élesztőgomba szaporodjon el, a CO2-gáz termelődjön, az alkoholos erjedés menjen végbe – mondta meglepő szakszerűséggel a kislány. Ez az ismeret egyébként kilencedik osztályos tananyag.
Alex jelenleg a miskolci Kisgergely cukrászda megbecsült dolgozója. Pékként kezdte, de egyre komolyabb feladatokat bíztak rá. A főnöke meglátta benne a tehetséget, ezért beiskolázta, így hamarosan átveheti a cukrászbizonyítványát is.
– Idén érettségizem, és szeretnék továbbtanulni először technikumban, később egyetemen. Hogy mi lesz belőlem 10 éven belül? Remélem, hogy megnyithatom a saját pékségemet, ahol más családoknak is megélhetést biztosíthatok – mondta határozottan a fiatal férfi. A polgári esküvőjét még a baba érkezése előtt szeretné megtartani, de a lakodalommal egybekötött egyházi szertartást jövőre tervezik.
– Két gyerekről és egy csodás asszonyról kell hamarosan gondoskodnom. Ez felelősség, de egyben egy nagyszerű jövőkép is. Egy biztos, hogy nem engedem, hogy nyomorban éljenek!