Aktuális

Ez a különbség a long- és a poszt-covid között: itt vannak a legjellemzőbb tünetek

Bors

Létrehozva: 2021.06.28.

A kutatók rájöttek, hogy azoknál, akiknél elhúzódik a koronavírus betegség, azaz „long covid-osak” lesznek, egy másik, a Covid19 hatására aktivizálódó vírus okozza mindezt. De ha ez nem lenne elég, a szövődmények, azaz a „post covid” száma is gyarapszik, vizsgáltassuk ki magunkat!

Ez a különbség a long- és a poszt-covid között: itt vannak a legjellemzőbb tünetek

Sokaknál a koronavírusos megbetegedés nem ér véget azzal, hogy negatív lesz a PCR-teszt. Friss tanulmányok szerint az esetek 10 százalékában a tünetek elhúzódnak. Akik az elmúlt évben átestek a fertőzésen, negyedüknél később valamilyen egészségügyi probléma lépett fel, ami egyértelműen összefüggött a vírussal. Kiderült, hogy a fertőzés egy másik, máj problémákat is okozó, úgynevezett Epstein-Barr-vírust aktivizálhat a szervezetben. 

Mi a különbség a long-Covid és poszt-Covid  között? 

A két szindróma tünetei nagyjából hasonlóak. Hosszú covidról (long covid) akkor beszélünk ha a megbetegedés tünetei elhúzódnak, akár 4. hét után is fennállnak, de sok olyan beteg is van aki akár 12 héten túl is panaszos, a fennálló tünetek miatt nem tud sportolni, munkavégzése nehezített. A poszt-covid a betegség elmúltával, negatív PCR teszt után jelentkezhet.  Azoknál is kialakulhatnak késői tünetek, akik alig vagy egyáltalán nem érzékeltek panaszokat a megbetegedés alatt. 

A poszt-covid minden 4. koronavírusost érint

Hazánkban minden 4. koronavíruson átesettet érint. Legjellemzőbb tünetei: a szaglás-, ízlelés elvesztése, nehézlégzés, fáradékonyság, heves szívdobogás, mellkasi fájdalom, alvászavar, beszűkült tudatállapot, de felléphet poszttraumás stressz is. Akinek van más alapbetegsége, gyakoribb a poszt-covid szindróma. A koronavírus okozta halálozások tekintetében világszinten a szív-és érrendszeri társbetegséggel küzdők állnak az első helyen (10,5%), a második helyen 7,3 százalékkal a cukorbetegek.  Az ország egyre több kórházában működik poszt-covid ambulancia. Először háziorvosunkhoz forduljunk, mert ezekre a vizsgálatokra beutaló szükséges. 

Cukorbetegséget és embóliát is okozhat

Egyes esetekben a koronavírus okozta gyulladás inzulinrezisztenciát eredményezhet, ami a cukorbetegség alapja. Véralvadási zavarokat, ödémát, embóliát, egyes súlyos esetben agyvérzést is okozhat a Covid-19 megbetegedés. Emiatt is szoktak az orvosok az enyhe covid alatt is véralvadásgátló aspirin protect szedését ajánlani a vírusfertőzés súlyos lefolysását megakadályozó favipiravir mellett. A számtalan probléma listája, amit a vírus okozhat igen hosszú: tüdőgyulladás, szívritmuszavar, menstruációs zavarok, hormonegyensúly felbomlása, hajhullás, sőt, még prosztatagondok is lehetnek, csökkenhet a nemzőképesség!

 Egy másik vírus is ludas a tünetek elhúzódásában

Érdemes a hosszú covidban szenvedőket úgynevezett Epstein-Barr-vírus tesztnek is alávetni, mert egy új kutatás szerint kétharmaduknál jelentkezik ez a társbetegség. Ez egy olyan herpeszvírus, ami a 35-40 évesek akár 95 százalékában is jelen lehet. Lázzal, torokfájással, gyengeséggel, nyirokcsomó megnagyobbodással, hetekig vagy hónapokig tartó fáradékonysággal járhat. Sok esetben lép-májmegnagyobbodást okozhat. Lefolyása bár nem súlyos, ellenszere és védőoltás sincs ellene, csak a tüneteket lehet kezelni. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek