Két olyan vezető tünetet is produkál a koronavírus omikron variánsa, amelyek még köszönőviszonyban sincsenek az eredeti vírus során tapasztalt intő jelekkel. Mivel erről a mutánsról eddig keveset tud a világ, érdemes figyelni ezeket a tüneteket.
Forrás: Shutterstock
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa szerint igen valószínű, hogy
a legújabb variáns gyorsabban terjed a korábban megismerteknél,
melynek értelmében szinte elkerülhetetlen, hogy hazánkban is felüsse a fejét.
Az eddigi koronavírus-variánsokhoz képest jelentős mutációkat tartalmazó omikront először Dél-Afrikában azonosították. A Reuters hírügynökség beszámolója szerint hétfő reggelig Ausztráliában, Kanadában, Hongkongban, Izraelben, valamint Belgiumban, Hollandiában, Németországban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Olaszországban és már a szomszédos Ausztriában is kimutatták, ám a dél-afrikai orvosszövetség elnöke, Angelique Coetzee szerint
a helyi fertőzöttek között eddig egyetlen esetben sem okozott súlyos megbetegedést.
A riadalmat az okozza, hogy míg a jelenleg is domináns delta változat mindössze 8 mutációt hordoz, addig az omikron az eredeti törzshöz képest közel 50-et, melyekből 32 a vírus által az emberi sejtekbe jutáshoz használt tüskefehérjét érinti.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a korai kutatási eredmények arra utalnak, hogy az omikron esetében magasabb az újrafertőződés veszélye – vagyis
nagyobb valószínűséggel kaphatják el azok is, akik már átestek a koronavírus-fertőzésen.
A szervezet ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az erre vonatkozó információk köre egyelőre meglehetősen szűkös – pontosabb képet az elkövetkező napok, hetek adatai biztosíthatnak majd.
Az infektológus főorvos elmondta: igen valószínű, hogy ez a változat sokkal jobban terjed emberről emberre, mint a korábbiak – ugyanakkor a szakértő szerint jó hír lehet, hogy
a klinikai tünetek minden bizonnyal enyhébbek, illetve a variáns „csupán” általános vírusfertőzéses szimptómákat produkál.
Az omikron tehát nem jár köhögéssel, légszomjjal, sem pedig ízérzésvesztéssel, ugyanakkor jellemző tünetek lehetnek az ízületi fájdalmak, a gyengeség, de érdekes módon fejfájás, valamint a szapora szívverés is.
Szerdára a beoltottak száma 6 132 549 fő, közülük 5 847 405 fő már a második oltását is megkapta, 2 559 096 fő pedig már a harmadik oltást is felvették. 11 152 új fertőzöttet igazoltak.
Elhunyt 192 többségében idős, krónikus beteg.
A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 891 691 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 187 856 főre emelkedett. 7546 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 562-en vannak lélegeztetőgépen.
Az Oltási akcióban eddig összesen 886 ezren vettek fel oltást, közülük 725 ezren már a megerősítő harmadik oltást vették fel és 108 ezer eddig oltatlan ember is úgy döntött, hogy felveszi az első oltását.
A sikerre való tekintettel a kormány meghosszabbította az Oltási akciót,
így december 5. vasárnapig akár előzetes időpontfoglalás nélkül is lehet menni az oltópontokra reggel 7 óra és este 19 óra között.