A nyugdíjas rendőr 150 egységnyi vére kering más emberekben – a 80-as évek óta ugyanis ennyi életmentő folyadékot csapoltak le a testéből.
Forrás: FACEBOOK / Országos Vérellátó Szolgálat
Sokan a tű és a vér látványától is rosszul vannak, mások elájulnak, ha csak arra gondolnak, meg fogják őket szúrni. De nem a 66 éves Nagy László, aki az 1980-as évektől már százötvenszer ült az Országos Vérellátó Szolgálat valamely székébe, hogy vérével segítse az életmentést. Egy véradáskor 4,5 deciliter, azaz egy egység vért vesznek le felhasználásra a szakemberek, ez azt is jelenti, hogy a nyugdíjas rendőr összesen 150 egységnyi vérét adta már a betegekért.
– 1976-ban jelentkeztem a rendőrségre, utcai rendőr, vagyis járőr voltam. A 80-as években volt egy takarítónőnk, aki szervezte a véradásokat. Engem is megkérdezett, én pedig örömmel mentem. Eleinte évente négyszer adtam, az utóbbi pár évben azonban már ötször is elmentem – mesélte a Borsnak büszkén László, akinek valószínűleg ez, a 150. véradása volt az utolsó. Menne ő még, ám a korhatár miatt már nem teheti meg. Lászlónak egyébként 0 RhD negatív a vércsoportja, ez azt jelenti, hogy az ő vérét bárki gyógyítására fel tudják használni, így nagyon valószínű, hogy mára mind a 150 egység más emberek ereiben csörgedez. A nyugdíjas rendőr nemcsak segít a vérével, magával is jót tesz közben.
– Soha nem voltam műtve, az orvost is mostanában csak telefonon hallom. A munkahelyi stressz volt az egyetlen, ami megviselt, magas is lett kicsit a vérnyomásom, de gyógyszerekkel és éppen a véradásokkal az is kordában tartható volt eddig, hiszen véradás után mindig kicsit alacsonyabb az érték – folytatta László, akinek a legjobb érzés mégsem ez.
Az utóbbi években mi, véradók kapunk a Vérellátó Szolgálattól SMS-t, ha kiszállították a vérünket egy-egy kórházba. Jó érzés tudni, hogy segíthettem
– magyarázta a véradó, aki nem csak a rendőri munkájával és a vérével segít. Rendszeresen támogat pénzzel egy gyermekétkeztetési alapítványt, egy kutyás kutató-mentő szolgálatot és a Madárkórházat is. László 2019-ben a véradási aktivitás elismeréseként járó arany fokozatú Pelikán-díjat is megkapta.
A véradói korhatár jelenleg 18-65 év között van, első véradás 60 éves korig lehetséges. Férfiak évente ötször, nők négyszer adhatnak vért. Ha egy férfi 18 évesen kezd el vért adni, és 65 éves koráig minden egyes lehetőséget kihasznál, akkor 47 éven át összesen 235 alkalommal adhat vért, ugyanez egy hölgy esetében 188 véradást jelent. Mivel a véradási korhatár és az éves esetszám az utóbbi évtizedekben változott, ez csak egy elméleti szám, amit nagyon sok más tényező is csökkenthet.
A véradásnál levett 1 egység teljes vérből 3 különböző készítményt – vörösvérsejt, trombocita és plazma – állítanak elő, amiket 3 különböző beteg is megkaphat. A 150 véradás azt jelenti, hogy László 450 egység vérkészítménnyel segítette a betegeket, a gyógyítók munkáját, nem egyszer az életmentést. Vért adni a koronavírus-járvány alatt is lehet – szigorú szabályok mellett. A legfontosabbak a kötelező kézfertőtlenítés, maszkviselés és távolságtartás, valamint az, hogy aki gyanús tüneteket tapasztal magán, ne menjen vért adni! Minden véradási helyszínen igen szigorúak a feltételek a véradók és a szolgálat munkatársainak védelmében, amit mindenki fegyelmezetten be is tart. A vérkészlet jelenleg kiegyensúlyozott, a kórházak felhasználása mérséklődött, így kevesebb véradás is elegendő a készlet pótlásához.